To fakt? Budeme toľko rokov na dôchodku v roku 2065

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
To fakt _ 26_ december 2023.jpg
Tento článok pre vás načítala AI.

Po dosiahnutí veku 65 rokov slovenskí muži žijú v priemere necelých 14 rokov, ženy 17 a pol roka. Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) predpokladá, že v roku 2065 budú muži po oslave 65. narodenín žiť ešte 20 rokov, ženy okolo 24 rokov.

>>> Rubrika To fakt?

Toľko rokov na dôchodku strávi v budúcnosti dnešný mladý človek, vstupujúci do pracovného procesu. Slovenskí muži sa dnes v priemere dožívajú 78,6 roka, ženy 82,5 roka. V krajinách OECD ľudia žijú v priemere o štyri roky dlhšie.

Najviac, takmer 90 rokov sa dožívajú ženy v Japonsku. Priemerná dĺžka života žien vo Francúzsku, Taliansku, Španielsku a v Kórei prekračuje 88 rokov. V prípade mužov sú Austrália, Kanada, Francúzsko, Taliansko, Japonsko, Nový Zéland a Švajčiarsko na úrovni 85 rokov a viac.

Na opačnej škále s najnižšou priemernou dĺžkou života žien je okrem Slovenska aj Maďarsko. Len o pár mesiacov ju presahuje Kolumbia. U mužov sú najnižšie úrovne v Litve s priemernou dĺžkou 78,1 roka. Nasleduje Maďarsko a trojicu štátov s relatívne najnižšou dĺžkou života v krajinách OECD uzatvára Slovensko.

Agentúra SITA vám prináša rubriku To fakt? vždy v utorok aj štvrtok večer po 19:00 a v sobotu, v ktorej prinášame zaujímavé čísla a štatistiky z rôznych oblastí.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie OECD Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj