BRATISLAVA 27. augusta (WEBNOVINY) – Tohtoročná žatva sa už blíži ku koncu.
Ako totiž v utorok informoval hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Stanislav Nemec, z tohtoročnej úrody už zostáva pozbierať iba 9 % plôch obilnín a 2 % repky.
Počas uplynulého týždňa ukončili žatvu poľnohospodári v regiónoch Prievidza, Žilina, Veľký Krtíš a Spišská Nová Ves. V okresoch Senica, Martin, Banská Bystrica, Liptovský Mikuláš, Bardejov, Poprad, Prešov, Humenné a Stará Ľubovňa by sa zber úrody letných plodín mal zavŕšiť v nasledujúcich dňoch.
Úroda je takmer zožatá
Vyplýva to z dispečingu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory k 26. augustu 2013. Podľa dostupných údajov tak bolo k uvedenému dátumu celkom pokosených 91 % monitorovaných plôch husto siatych obilnín s priemernou hektárovou úrodou 4,48 tony z hektára, ktorá je približne na úrovni roku 2008.
Zber ozimného jačmeňa sa podľa Nemca na Slovensku prakticky skončil, pretože zožatých bolo už 99 % jeho výmery. Priemerná úroda 4,33 ton z hektára je lepšia ako u jarného jačmeňa, kde dosahuje len 3,92 tony na hektár, pričom jeho plochy sú 6-krát väčšie. Celkový hektárový priemer jačmeňov tak nedosahuje ani 4-tonovú hranicu, ktorú v roku 2008 prekročil o 0,18 tony z hektára.
Do finišu sa dostáva tiež zber raže, ktorá je pokosená z 93 % monitorovaných plôch, pričom z hlásení regionálnych poľnohospodárskych a potravinárskych komôr vychádza doterajšia úroda 3,96 tony z hektára lepšie ako päťročný priemer. U ovsa a triticale bolo zozbieraných po 89 % plôch, pričom priemerná hektárová úroda zatiaľ dosahuje 2,66 tony, resp. 3,34 tony z hektára. Repka je prakticky zozbieraná, keď v jej prípade čakajú na zberovú techniku už len 2 % pestovateľskej výmery. Priemerná úroda v jej prípade dosahuje 2,79 tony z hektára a je zatiaľ najvyššia v ostatných piatich rokoch.
Obilie a repka sú neuspokojivé
„Naďalej však platí, že z pohľadu poľnohospodárov neuspokojivé je speňažovanie tohtoročnej úrody obilia a repky, ktorých nákupné ceny sú medziročne nižšie o desiatky percent,“ konštatuje hovorca komory. Ťažko odhadnuteľný na cenový vývoj je podľa Nemca vplyv nedávno zníženého odhadu ruskej obilnej produkcie z 95 mil. ton na 90 mil. ton.
„V prvom polroku Rusko podľa zahraničných prameňov znížilo export pšenice z vlaňajších 6,14 mil. ton na aktuálnych 1,23 mil. ton. Dôvodom však nebola tohtoročná úroda, ale ešte tá vlaňajšia, ktorá bola nižšia, čo zapríčinilo relatívne vysokú úroveň cien tejto komodity na ruskom trhu,“ dodal hovorca SPPK