Tour de France 2023 (5.etapa): Sagan nebodoval, Pogačar stratil na Vingegaarda a zmenili sa dva dresy (video+foto)

Jai Hindley, Tour de France 2023, 5. etapa
Austrálsky cyklista Jai Hindley z tímu Bora-Hansgrohe (vpravo) počas 5. etapy Tour de France 2023 z Pau do Larunsu (162,7 km) Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 5. júla 17:54

V stredu sa na Tour de France 2023 išla piata etapa, bola horská a mala 162,7 kilometra. Cyklistov na jej trase čakalo aj stúpanie najvyššej kategórie (Hors categorie) na Col de Soudet a 18,5 kilometra pred cieľom v Larunse bola na Col de Marie Blanque tiež horská prémia prvej kategórie.

Viac o téme: Tour de France 2023

Víťazom 5. etapy sa napokon stal Jay Hindley z tímu Bora-Hansgrohe, ktorý je aj novým držiteľom žltého dresu lídra pretekov. Obhajca prvenstva Jonas Vingegaard (Jumbo Visma) prišiel do cieľa štvrtý so stratou 34 sekúnd na víťaza, ale dôležitejšie pre dánskeho cyklistu je, že jeho najväčší súper Tadej Pogačar (UAE Team Emirates) bol až ôsmy so stratou minúty aj 38 sekúnd na Hindleyho. Doterajší držiteľ žltého dresu Adam Yates (UAE Team Emirates) v stredu skončil 15. s rovnakou stratou na víťaza ako Pogačar. Slovenský cyklista Peter Sagan (TotalEnergies)  finišoval na 135. mieste s vyše 27 minútovou stratou.

Na 48,8 kilometri bola aj rýchlostná prémia a vyhral ju Bryan Coquard (Fra.), ktorý bol v úniku spoločne s Woutom Van Aertom (Jumbo Visma), Victorom Campenaertsom (Lotto dstny) a Madsom Pedersenom (Lidl-Trek). Coquard si v súťaži o zelený dres polepšil o 20 bodov a zaradil sa na 2. miesto za Jaspera Philipsena (Alpecin-Deceuninck), ktorý ich má 150. Sagan má v bodovacej súťaži na konte 27 bodov.

Okrem žltého dresu sa menil aj držiteľ toho bodkovaného, ktorý doteraz nosil Neilson Powless (EF Education – Easypost) a jeho novým majiteľom je Felix Gall (AG2R Citroën Team). V utorok tím Astana-Qazaqstan prišiel o španielskeho jazdca Luisa Leóna Sáncheza, ktorý si pri jednom z pádov zlomil kľúčnu kosť. Pomocníka Marka Cavendisha teraz čaká operácia.