Tour de France bude tento rok v znamení veľkého jubilea

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cyklistika, tour de france
Foto: SITA/AP

PARÍŽ 28. júna (WEBNOVINY) – Jubilejný 100. ročník cyklistických pretekov Tour de France sa začne 29. júna na ostrove Korzika a vyvrcholí 21. júla etapou od zámku Versailles na už tradičné miesto na známom parížskom bulvári Champs-Élysées, kde sa bude prvýkrát v histórii finišovať za súmraku.

Na cyklistov čaká 3404 km rozdelených do siedmich rovinatých, piatich zvlnených, šiestich horských etáp so štyrmi dojazdmi na vrcholoch, dvoch individuálnych a jednej tímovej časovky, ktorá sa naposledy išla na Tour v roku 2011.

Na stom ročníku nebudú chýbať ani dvaja Slováci.

Peter Sagan bude štartovať s cieľom obhájiť zelený dres víťaza bodovacej súťaže.

Peter Velits sa bude snažiť k nemu dopomôcť Markovi Cavendishovi. Do desiatich etapových miest sa Tour pozrie premiérovo.

Prvýkrát uvidia pelotón v korzických mestách Porto-Vecchio, Bastia, Ajaccio, Calvi a na pevnine v Cagnes-sur-Mer, Saint Gildas des Bois, Saint Pourcain sur Sioule, Givors, Chorges a Annecy-Somnoz. Okrem Korziky sa prvýkrát Tour pozrie aj do departmentu Corse du Sud.

Obrazom: Najkrajšie momenty Petra Sagana na minuloročnej Tour de France

Peter Sagan na Tour de France
Radosť Petra Sagana po víťazstve v prvej etapy Tour de France, ktorá merala 198 kilometrov a viedla z Liége do Seraing. Foto: SITA/AP

Peter Sagan na Tour de France
Peter Sagan počas 9. etapy, ktorou bola časovka na 41,5 kilometra. Slovenský cyklista prešiel trasu z Arc-et-Senans do Besanconu za 58 minút aj desať sekúnd a obsadil 105. miesto. Foto: SITA/AP
Peter Sagan na Tour de France
Slovenský cyklista si pripísal na konto svoje tretie víťazstvo v šiestej, ktorá mala štart v Epernay s cieľom v Metz a merala 207,5 kilometra. Peter Sagan oslavoval v cieli ako "Hulk". Foto: SITA/AP
Peter Sagan na Tour de France
Víťazná radosť Petra Sagana v cieli tretej etapy, ktorá mala štart v Orchies a cieľ v Boulogne-sur-Mer a merala 197 kilometrov. Foto: SITA/AP
Peter Sagan na Tour de France
Slovenský cyklista siahal na víťazstvo aj v 217-kilometrov dlhej 13. etape zo Saint-Paul-Trois-Chateaux do Le Cap D'Agde. V záverečnom špurte prehral o centrimetre s Nemcom Andrém Greipelom z tímu Lotto-Belisol Foto: SITA/AP

Organizátori po tomto roku budú môcť hovoriť, že preteky navštívili už všetky francúzske oblasti. „Sme radi, že Korzika bude hostiť prvýkrát v histórii prvé tri etapy. Cyklistickí fanúšikovia sa môžu tešiť na nádhernú scenériu ostrova krásy. Chceli sme situovať štart do prostredia, kde sa ešte preteky nezačínali. To sa nám podarilo,“ povedal riaditeľ pretekov Christian Prudhomme.

Cyklisti na premiérovej Tour de France bojovali o prvenstvo už v roku 1903, preteky sa počas vojnových rokov nekonali a v roku 2013 sa pôjde 100. ročník. Premiéru vyhral Francúz Maurice Garin, prvé preteky sa končili mamuťou 6. etapou s dĺžkou 471 km z Nantes do Paríža. Odvtedy sa Tour de France stala najväčšou cyklistickou udalosťou roka a púta veľkú pozornosť fanúšikov a médií na celom svete.

Obrazom: Cyklisti a tímy na jubilejnej Tour de France 2013

AG2R La Mondiale (Francúzsko)
81. Jean-Christophe Peraud, 82. Romain Bardet, 83. Maxime Bouet, 84. Samuel Dumoulin, 85. Hubert Dupont, 86. John Gadret, 87. Blel Kadri, 88. Sébastien Minard, 89. Christophe Riblon (všetci Francúzsko) Foto: letour.fr

Astana (Kazachstan)
61. Janez Brajkovič (Slovinsko), 62. Assan Bazajev (Kazachstan), 63. Jakob Fuglsang (Dánsko), 64. Enrico Gasparotto (Taliansko), 65. Francesco Gavazzi (Taliansko), 66. Andrej Kašečkin (Kazachstan), 67. Fredrik Kessiakoff (Švédsko), 68. Alexej Lucenko (Kazachstan), 69. Dmitrij Muraviev (Kazachstan) Foto: letour.fr
Belkin (Holandsko)
161. Lars Boom (Holandsko), 162. Robert Gesink (Holandsko), 163. Thomas Leezer (Holandsko), 164. Bauke Molemma (Holandsko), 165. Lars-Peter Nordhaug (Nórsko), 166. Bram Tankink (Holandsko), 167. Laurens Tem dam (Holandsko), 168. Sep Vanmarcke (Belgicko), 169. Maaren Wynants (Belgicko) Foto: letour.fr
BMC Racing (USA)
31. Cadel Evans (Austrália), 32. Brent Bookwalter (USA), 33. Marcus Burghardt (Nemecko), 34. Philippe Gilbert (Belgicko), 35. Amaël Moinard (Francúzsko), 36. Steve Morabito (Švajčiarsko), 37. Manuel Quinziato (Taliansko), 38. Michael Schär (Švajčiarsko), 39. Tejay Van garderen (USA) Foto: letour.fr
Cannondale (Taliansko)
11. PETER SAGAN (Slovensko), 12. Maciej Bodnar (Poľsko), 13. Alessandro De marchi (Taliansko), 14. Edward King (USA), 15. Kristijan Koren (Slovinsko), 16. Alan Marangoni (Taliansko), 17. Moreno Moser (Taliansko), 18. Fabio Sabatini (Taliansko), 19. Brian Vandborg (Dánsko) Foto: letour.fr

V Paríži sa bude finišovať večer

Bradley Wiggins
Foto: SITA/AP
Prvá korzická etapa bude mať 213 km, povedie z Porto-Vecchia do Bastie a bude určená predovšetkým pre šprintérov.

O prvé žlté tričko kariéry by sa mal usilovať predovšetkým Mark Cavendish, veľkú šancu má Peter Sagan.

Po troch etapách sa pelotón presunie na pevninu, kde je v Nice na programe prvá časovka. Pôjde sa na pobreží Stredozemného mora.

Po časovke v Nice sa pelotón vydá po Francúzskej riviére do Marseille a k Montpellieru a v 8. etape už naň čakajú pyrenejské kopce.

Hneď v prvý deň bude dojazd na obávanom vrchole Ax-3 Domaines, kde je na 8 km priemerný sklon 8,2 %.

Z Pyrenejí sa pelotón stočí na severozápad Francúzska a po etape do bretónskeho Saint Malo sa uskutoční individuálna časovka na 33 km medzi Avranches a Mont-Saint-Michel.

Cestou cez centrálnu časť krajiny navštívia cyklisti Tours, Montrond a Lyon, v deň francúzskeho štátneho sviatku Dňa dobytia Bastilly 14. júla ich čaká finiš na mýtickom Mont Ventoux, kde v roku 1967 zahynul Tom Simpson.

Po dni voľna a etape do Gapu sa pôjde ďalšia individuálna časovka do Chorges a potom 18. júla príde vrchol pretekov s dvoma prejazdmi Alpe d´Huez.

Ďalšie dve etapy na Le Grand-Bornard a do Annecy-Semnoz ponúknu ašpirantom na celkové prvenstvo posledné útoky. Záverečná etapa od zámku kráľa Ľudovíta XIV. vo Versailles bude už oslavou nového celkového víťaza. Etapa sa začne o 17.45 h, cieľ je naplánovaný po 21.25 h.

Video: Trasa jubilejného 100. ročníka Tour de France

Froome čakal ťažšiu trasu

Christopher Froome
Foto: SITA/AP

Na Tour sa bude opäť bojovať o štyri dresy. Žlté tričko je určené pre najlepšieho v celkovom poradí, zelené pre lídra bodovacej súťaže, biele s červenými bodkami pre najlepšieho vrchára a biele pre najlepšieho jazdca do 25 rokov.

Ročník 2013 by mal vyhovovať vrchárom. „Myslím si, že je to pomerne vyvážená trasa. Je na nej niekoľko ťažkých horských etáp. Bude len veľmi náročné vyhrať tieto preteky. Tohtoročná Tour naozaj ukáže, kto je najkomplexnejší jazdec. Momentálne ešte neviem, ktorá etapa bude pre mňa najťažšia. Ani jednu však nesmiete vypustiť,“ uviedol Španiel Alberto Contador, dvojnásobný víťaz a jeden z favoritov 100. ročníka.

Pri neúčasti obhajcu prvenstva Bradleyho Wigginsa z Veľkej Británie bude najväčším vyzývateľom Španiela v službách Saxo-Tinkoff vlani druhý Christopher Froome z Veľkej Británie. „Mám pocit, že som v super forme. Som pripravený a mám okolo seba naozaj silný tím. Teším sa na Tour, už len sa ´dostať´ do pretekov,“ uviedol 28-ročný v Keni narodený britský cyklista.

Froome podčiarkol svoje ambície nedávnym triumfom na Critériu du Dauphiné. Na ceste za prvenstvom ho bude ťahať osem jazdcov na čele s Richiem Portem. „Čakal som oveľa ťažšiu trasu. Myslel som si, že bude viac horských ťažkých etáp. Pred nami je veľká výzva v podobe dvoch prejazdov Alpe d´Huez. Pre všetkých to bude veľký test. O celkovom poradí budú rozhodovať tri náročné etapy a časovky. Budú ma považovať za jedného z favoritov, ale mnohí jazdci budú mať rovnakú štartovú pozíciu ako ja,“ skonštatoval Froome.

Vrcholom Tour de France 2013 budú predovšetkým cieľové stúpania na Mont Ventoux a dva prejazdy Alpe d´Huez. Namiesto tradičných 21 zákrut náročného stúpania pelotón absolvuje v priebehu dňa dvojnásobnú dávku.

Video: Najkrajšie momenty z minuloročnej Tour de France

https://www.youtube.com/watch?v=zEEzN7v1z0A

Aféra Lancea Armstronga

Lance Armstrong
Foto: SITA/AP

Počas tohto roka sa cyklistický svet vyrovnáva s dopingovou aférou sedemnásobného víťaza Tour Lancea Armstronga.

Organizátori už odobrali Američanovi všetky tituly, ročníky 1999 až 2005 sú čiernou dierou v histórii a nebudú mať víťazov.

Riaditeľ pretekov Christian Prudhomme pred ročníkom 2013 vyhlásil veľký boj proti dopingu.

„Tour de France je legenda, ktorá oslavuje jubileum. Stý ročník určí aj budúcnosť cyklistiky. Chceme naďalej bojovať proti dopingu, dodržiavať pravidlá až do poslednej bodky. V žiadnom inom športe nie je toľko dopingových kontrol ako v cyklistike. Uvedomujeme si, že Tour de France sú najväčšie preteky a musia reprezentovať boj proti dopingu,“ uviedol Christian Prudhomme.

Program 100. ročníka cyklistických pretekov Tour de France:

Sobota 29. júna – 1. etapa: Porto-Vecchio – Bastia (213 km)

Nedeľa 30. júna – 2. etapa: Bastia – Ajaccio (156 km)

Pondelok 1. júla – 3. etapa: Ajaccio – Calvi (145,5 km)

Utorok 2. júla – 4. etapa: Nice – Nice (časovka družstiev na 25 km)

Streda 3. júla – 5. etapa: Cagnes-sur-Mer – Marseille (228,5 km)

Štvrtok 4. júla – 6. etapa: Aix-en-Provence – Montpellier (176,5 km)

Piatok 5. júla – 7. etapa: Montpellier – Albi (205,5 km)

Sobota 6. júla – 8. etapa: Castres – Ax-3 Domaines (195 km)

Nedeľa 7. júla – 9. etapa: Saint-Girons – Bagneres-de-Bigorre (168,5 km)

Pondelok 8. júla: voľný deň v Saint-Nazaire

Utorok 9. júla – 10. etapa: Saint-Gildas-des-Bois – Saint-Malo (197 km)

Streda 10. júla – 11. etapa: Avranche – Mont-Saint-Michel (časovka na 33 km)

Štvrtok 11. júla – 12. etapa: Fougeres – Tours (218 km)

Piatok 12. júla – 13. etapa: Tours – Saint-Amand-Montrond (173 km)

Sobota 13. júla – 14. etapa: Saint-Pourcain-sur-Sioule – Lyon (191 km)

Nedeľa 14. júla – 15. etapa: Givors – Mont Ventoux (242,5 km)

Pondelok 15. júla: voľný deň vo Vaucluse

Utorok 16. júla – 16. etapa: Vaison-la-Romaine – Gap (168 km)

Streda 17. júla – 17. etapa: Embrun – Chorges (časovka na 32 km)

Štvrtok 18. júla – 18. etapa: Gap – Alpe d’Huez (172,5 km)

Piatok 19. júla – 19. etapa: Bourg-d’Oisans – Le Grand-Bornand (204,5 km)

Sobota 20. júla – 20. etapa: Annecy – Annecy-Semnoz (125 km)

Nedeľa 21. júla – 21. etapa: Versailles – Paríž, Elyzejské polia (133,5 km)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alberto ContadorChristopher FroomeLance ArmstrongMark CavendishPeter SaganPeter Velits