Tridsať miliónov panákov. Toľko vypili Česi v minulom roku legendárneho bylinného likéru Jägermeister. Aj keď je jeho presná receptúra tajná, všeobecne sa vie, že jeho objaviteľom bol Curt Mast, ktorý ho po mnohých rokoch experimentovania priviedol na svet v roku 1934. Mnohých však môže prekvapiť, že celosvetovo obľúbený bylinný likér dostal od svojho tvorcu do vienka aj pevné spojenie s prírodou a šetrné výrobné postupy rešpektujúce prírodné zdroje.
Každý panák Jägermeister obsahuje 56 výťažkov z vybraných bylín, ovocia, kvetov a korienkov rastlín. Práve ich kombinácia je základom nezameniteľnej a vyhľadávanej chuti. Prírodné ingrediencie pritom od počiatku určujú aj celkový prístup výrobcu likéru, ktorý si od prírody berie len to, čo je sama schopná nahradiť. Význam tohto prístupu v súčasnosti rastie.V uplynulom roku bolo prvýkrát priemerne o vyše 1,5 stupňa Celzia teplejšie než v čase pred priemyselnou revolúciou. Vplyvy klimatických zmien na životné prostredie sú nepopierateľné a potreba chrániť planétu je v 21. storočí úplne zásadná. Preto sa Jägermeister už v minulosti zaviazal do roku 2030 celosvetovo znížiť svoju celkovú uhlíkovú stopu o 42 percent.
Šetrnejšia doprava a balenie
Svoje záväzky dosahuje Jägermeister aj zdanlivými maličkosťami, ktoré si človek pri jeho pití na večernej párty a iných príležitostiach nemusí vôbec uvedomiť. Jednou z nich sú etikety fliaš, ktoré sú od roku 2022 vyrábané z plne recyklovateľného papiera.Tiež balenie krabíc pre bezpečnú prepravu fliaš bylinného likéru zaznamenalo zmeny, keď klasický kartón nahradila ľahšia vlnitá lepenka, ktorá viac šetrí prírodné zdroje. „Práve zmeny v doprave a logistike sú pre naše ciele dôležité, napríklad na dovoz tovaru z Veľkej Británie od spoločnosti William Grant and Sons využívame namiesto kamiónov vlakovú dopravu a len tým v Česku a na Slovensku ušetríme ročne 164 ton emisií CO2,“ hovorí Jiří Štětina, generálny riaditeľ firmy Mast-Jägermeister pre Česko a Slovensko.
Správna teplota zohráva dôležitú úlohu
Novinkám sa nevyhli ani tradičné panáky a párty skúmavky Jägermeister. Vyrábajú sa zo stopercentne recyklovateľného skla, prípadne plastu a na akciách sú opakovateľne použiteľné. Súčasťou servírovacieho rituálu je aj teplota. Na dosiahnutie výnimočného chuťového zážitku má byť bylinný likér podávaný ľadovo namrazený.Práve teplota zohráva významnú úlohu aj pri redukcii emisií uhlíka počas skladovania. „V Česku a na Slovensku sme v našich skladoch znížili maximálnu teplotu vykurovania na 14 stupňov Celzia. Len vďaka tomuto opatreniu ušetríme 10 percent elektrickej energie,“ dopĺňa Jiří Štětina s tým, že do napĺňania hodnôt trvalo udržateľného rozvoja sa majú možnosť zapojiť aj zamestnanci, napríklad dobrovoľným vysádzaním stromov vo svojom okolí či podporou miestnych komunít.
Informačný servis