Piatkový verdikt Športového arbitrážneho súdu (CAS) vo švajčiarskom Lausanne vo veci trestu pre troch reprezentantov Ruska v rýchlostnej kanoistike zapojených do štátom riadeného dopingového programu môže priniesť opätovné otvorenie ďalších prípadov športovcov tejto krajiny. Uviedla to Svetová antidopingová agentúra (WADA).
CAS v piatok na podnet WADA potrestal Alexandra Djačenka a Nikolaja Lipkina zákazom činnosti na štyri roky, pričom obaja prišli aj o medaily z vrcholných podujatí. Djačenko o zlato z OH 2012 v Londýne a Lipkin o titul majstra sveta v štafete kanoistov z roku 2014.
Previnila sa aj parakanoistka
Zákaz činnosti a dva roky dostala aj parakanoistka Alexandra Dupiková. Všetci traja boli zapojení do štátom riadeného dopingového programu, ktorý sa prevalil v roku 2015. V ruských laboratóriách sa upravovali vzorky, aby sa neprišlo na výskyt zakázaných látok v krvi športovcov.
Výsledkom bolo aj to, že ruskí športovci nemohli oficiálne reprezentovať svoju vlasť ani na vlaňajších OH v Tokiu a tohtoročných ZOH v Pekingu.
Medzinárodná kanoistická federácia (ICF) uvedené trio nepotrestala, lebo vraj nenašla dostatočné dôkazy, aby mohla voči nim viesť disciplinárne konanie. WADA preto posunula všetky tri prípady na CAS a ten potvrdil, že športovci sa previnili voči antidopingovým pravidlám.
Podľa WADA môže byť piatkový verdikt precedensom. V uvedenej megakauze totiž dostali rôzne údaje o dopingu aj ďalšie desiatky medzinárodných federácií a tam tiež nepadli tresty. Mnohí zo športovcov však už medzičasom ukončili kariéru.
Rusov testujú aj v súčasnosti
„Ak majú podobné typy prípadov, mali by ich opäť prešetriť,“ uviedol generálny riaditeľ WADA Olivier Niggli, podľa ktorého sú jeden či dva olympijské športy, kde by malo prísť k opakovanej analýze prípadov.
„Piatkový verdikt CAS by iným federáciám mohol ukázať, ako majú postupovať v ich prípadoch, ktoré sú podobné,“ pokračoval Niggli.
WADA tiež informovala, že testovanie ruských športovcov pokračuje aj v súčasnosti, hoci drvivá väčšina z nich nemôže štartovať na medzinárodných podujatia ako následok ruskej vojenskej invázie na území Ukrajiny.
Ruskí antidopingoví komisári totiž majú možnosť posielať odobraté vzorky na analýzu do Turecka či iných krajín.