Trenčiansky kraj dlží SAD-kám viac ako milión eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo

TRENČÍN 29. júla (WEBNOVINY) – SAD Trenčín a. s. vykazuje neuhradenú stratu voči Trenčianskemu samosprávnemu kraju vo výške 958 615 eur. O niečo lepšie je na tom SAD Prievidza, a. s., ktorá je v strate 119 582 eur. Trenčianski krajskí poslanci dnes rozhodli, že tieto peniaze župa ako objednávateľ výkonov uhradí. Strata z poskytovania výkonov vo verejnom záujme v prímestskej autobusovej doprave za rok 2010 je v kraji takmer 17 miliónov eur. Takmer 16 miliónov eur za minulý rok už kraj dopravným spoločnostiam uhradil, milión ešte musí uhradiť. Trenčiansky samosprávny kraj, ktorý ma s dopravcami zmluvu o výkone vnútroštátnej autobusovej dopravy, musí stratu uhradiť do 31. júla nasledujúceho roku. Dnes si informatívnu správu o stave SAD Trenčín a SAD Prievidza vypočuli trenčianski krajskí poslanci.

Za vzniknutú stranu môže spotreba pohonných látok, poskytovanie zliav, pokles tržieb cestovného ako dôsledok nižšieho počtu cestujúcich. Do straty sa SAD-ky dostali aj pre kúpu šiestich novým autobusom v Prievidzi a 47 v Trenčíne. Vzhľadom na sústavný nárast nákladov a klesajúci počet cestujúcich pristúpil kraj k zníženiu objemu tarifných kilometrov o približne 300 000. Od 1. júla taktiež zvýši ceny prímestskej dopravy približne o 13 percent. Tá bude v jednotlivých cestovných pásmach rôzna, v niektorých by mala cena cestovného dokonca klesnúť. V prvom, ktoré predstavuje vzdialenosť do štyroch kilometrov, pôjde o nárast z 0,53 na 0,60 centu.

Preukázaná strata z poskytovania výkonov vo verejnom záujme je za minulý rok pri trenčianskej SAD 10 910 649 eur, pri prievidzskej 6 042 098 eur. Poskytnuté preddavky z rozpočtu kraja sú v prípade trenčianskeho dopravcu 9 952 034 eur, pri prievidzskom 5 922 516 eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať