Trenčiansky kraj situáciu zadlžených nemocníc nevyriešil

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Malacká nemocnica
Foto: SITA/AP

TRENČÍN 7. februára (WEBNOVINY) – Dnešné stretnutie predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Pavla Sedláčka s riaditeľmi nemocníc neprinieslo konkrétne riešenia v súvislosti s návrhmi na exekúciu, ktoré hrozia nemocniciam v Považskej Bystrici, Myjave a Bojniciach. Podľa hovorkyne trenčianskej župy Vlasty Henčelovej išlo o vzájomné informovanie a spoločné hľadanie riešení. O konkrétnych možnostiach pomoci nemocniciam budú rokovať neskôr, presný termín ešte nie je jasný. Nemocnice v Myjave, Považskej Bystrici a Bojniciach podľa generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne (SP) Ľuboša Lopatku poisťovni na poistnom dlhujú spolu 7,2 mil. eur.

Poisťovňa už podala návrh na exekúciu nemocnice v Považskej Bystrici. Tá nebude podľa jej riaditeľa Jaroslava Michálka bez pomoci Trenčianskeho samosprávneho kraja, ktorý je jej zriaďovateľom, schopná tento dlh splatiť. Situáciu plánuje riešiť práve s vedením župy. Výšku dlhu riaditeľ nevedel uviesť. „Vec riešime,“ konštatoval. Zároveň uviedol, že sa budú spoločne snažiť, aby to malo na pacientov i zamestnancov nemocnice minimálny dopad. Nemocnica podľa neho nedostávala dostatok financií na náklady na poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Sociálna poisťovňa začala voči nemocniciam, ktoré jej dlhujú poistné, podávať návrhy na ich exekúciu. Ako uviedol minulý týždeň na tlačovej besede Lopatka, prvým príkladom je nemocnica v Považskej Bystrici, voči ktorej poisťovňa podala na súd návrh na exekúciu pred pár dňami. „K 18. februáru bude navrhnuté riešenie zo strany vyššieho územného celku,“ povedal šéf poisťovne. Práve pri nemocniciach, ktorých zriaďovateľom je trenčiansky vyšší územný celok, zaznamenáva poisťovňa nepriaznivú platobnú disciplínu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Nemocnica MyjavaNemocnica Považská Bystrica