Trénerovi Sanitrovi sa vyhrážali, preto odišiel na Ukrajinu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Juraj Sanitra
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BANSKÁ BYSTRICA 11. apríla (WebNoviny.sk) – V slovenskom biatlonovom hnutí to vrie. Tréner reprezentácie mužov Juraj Sanitra si po odchode zo svojho postu nedal servítku pred ústa a otvorene pomenoval dôvody, prečo prijal ponuku Ukrajiny pripravovať jej mužský tím.

„Mám na to tri dôvody. Prvým je ten, že situácia v Slovenskom biatlonovom zväze nie je ružová. Perspektíva koncepčného pokračovania v reprezentačnom tíme mužov je v nedohľadne. Druhým je fakt, že pre niektorých členov prezídia zväzu som neustále nepriateľom, pociťoval som to počas celých dvoch rokov v pozícii trénera mužov. Tretí dôvod je rozhodujúci. Volať sa Sanitra a byť reprezentačným trénerom na Slovensku je nebezpečné. Po majstrovstvách sveta v Osle, konkrétne súťaži štafiet, som dostal množstvo výhražných esemesiek. Slová v nich sa nedajú ani publikovať. Prišlo na rad aj množstvo ďalších osobných invektív na verejnosti – a to aj od známych ľudí z biatlonu – na moju osobu. Neviem si teda predstaviť, že by som sa pohyboval v slovenskom biatlonovom hnutí a neobával sa toho, či ma niekto nenapadne slovne alebo fyzicky,“ uviedol na pondelňajšom mimoriadnom brífingu v Banskej Bystrici Juraj Sanitra, ktorý nechcel riskovať, že kongres koncom apríla zvolí nového šéfa slovenského biatlonu a do vedenia prídu ľudia, pre ktorých nie je prijateľný.

K medaile doviedol aj Kuzminovú

„Skončil by som na dlažbe. Takto im uľahčím úlohu, aby sa tým nemuseli zaoberať,“ dodal Sanitra, ktorý má za sebou mnohé úspechy. K olympijským medailám doviedol ako strelecký tréner Anastasiu Kuzminovú či Pavla Hurajta a úspechy na majstrovstvách sveta pod jeho vedením dosiahli v dávnejšej minulosti i Martina Halinárová či Soňa Mihoková.

Tento úspešný biatlonový kouč sa rozhodol prijať ponuku viesť ukrajinský olympijský reprezentačný výber mužov, keď obstál v náročnom trojdňovom konkurze pred vedením miestneho olympijského výboru, ako aj na tamojšom ministerstve športu a, samozrejme, i pred Ukrajinským biatlonovým zväzom. Svoje plány a vízie obhajoval v ruštine, pričom v tomto jazyku musel zvládnuť aj pomenovanie odbornejších vecí.

Výhražné esemesky policajtom nepodstúpil

K slovenskej anabáze sa už nechce vracať. Výhražné esemesky nepodstúpil policajným orgánom a ani to neurobí. „Nie je to môj štýl aby som takéto veci riešil cez políciu. Myslím si, že ľudia, ktorí to takto napísali a dokázali to vysloviť, tak môžu byť dnes spokojní, že mi neublížili, a nech sa tešia z toho, že slovenský biatlon bude napredovať s iným človekom. Chcem sa teraz sústrediť na iné veci, než riešiť útoky individuálov, ktorí sa nevedia zmieriť s tým, že Sanitra tu bol a dosiahol úspechy,“ dodal pre SITA Juraj Sanitra.

Na vzniknutú situáciu reagoval za Slovenský zväz biatlonu (SZB) poverený viceprezident pre štátnu športovú reprezentáciu a mládež Ivor Lehoťan: „Osobne ma mrzí, že slovenský biatlon stráca takéhoto odborníka za týchto okolností. Juraj Sanitra pozdvihol slovenský mužský biatlon najmä v ostatnej sezóne vo svetovom meradle na vyššiu pozíciu. Žiaľ, nejasná situácia v slovenskom biatlone, kde sú rôzne názorové skupiny, sa podpísala aj pod toto jeho rozhodnutie. Novým trénerom mužov sa chceme zaoberať ešte pred plánovaným valným zhromaždením SZB 30. apríla. Buď dáme priestor našim mladým trénerom, ktorí pôsobili pri reprezentácii mužov a žien ako asistenti, alebo poskytneme šancu mladým českým trénerom.“

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj SanitraMartina Halinárová