Prokuratúre sa v roku 2019 podarilo odstíhať 34 102 osôb, čo je o 1 646 ľudí menej ako v roku 2018. Vyplýva to zo správy generálneho prokurátora SR o činnosti prokuratúry v roku 2019, ktorú predložila do Národnej rady SR prvá námestíčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková.
Generálna prokuratúra konštatuje, že v roku 2019 pokračoval trend poklesu nápadu nových trestných vecí. Napriek tomu zachovali pozitívny trend pomeru vybavených vecí k nápadu nových trestných vecí.
Trestné činy najviac páchali muži
Z celkového počtu odstíhaných osôb podala prokuratúra obžalobu na 27 443 z nich. To je oproti roku 2018 pokles o 2 346 osôb. Z prehľadu o počte a štruktúre stíhaných osôb v roku 2019 vyplýva, že skladba páchateľov trestnej činnosti je dlhodobo stabilná. Rozhodujúcou mierou sa na páchanej trestnej činnosti podieľali muži. Prokuratúra v roku 2019 stíhala len 5 475 žien.
Polícia zvýšila úsilie pri odhaľovaní korupcie, prokurátor upozornil aj na nedostatok špecialistov
V roku 2019 viedla prokuratúra trestné stíhanie proti 1 687 mladistvým, celkovo sa dopustili 2 148 trestných činov. Mladiství páchatelia sa na celkovej kriminalite v roku 2019 podieľali takmer 5 percentami. V porovnaní s rokom 2018 ide o 15 percentný pokles v počte stíhaných mladistvých osôb.
Najčastejším trestným činom, ktorého sa v roku 2019 dopustili mladiství páchatelia, je trestný čin krádeže, a to až v 789 prípadoch. Predstavuje to takmer 37 percent zo všetkých trestných činov spáchaných mladistvými.
Sexuálne zneužívanie a týranie
Za krádežami nasledujú trestné činy proti slobode a ľudskej dôstojnosti. V tomto smere mladiství spáchali napríklad 119 trestných činov sexuálneho zneužívania, sedem činov znásilnenia a 11 trestných vecí sexuálneho násilia.
Prokuratúra v roku 2019 evidovala aj 237 osôb obvinených za trestný čin týrania blízkej či zverenej osoby. Prokuratúre sa podarilo obžalovať a odsúdiť 199 z nich.
Voľba nového špeciálneho prokurátora by mala podľa Šeligu byť na začiatku budúceho roka
Analýzou jednotlivých trestných vecí týkajúcich sa takzvaného domáceho násilia dospela prokuratúra k záveru, že v roku 2019 bol najčastejším páchateľom týchto trestných činov muž v produktívnom veku s priemernou alebo nižšou vzdelanostnou úrovňou.
Prevažne išlo o manžela, druha či bývalého manžela, v mnohých prípadoch alkoholika, prípadne drogovo závislú osobu. Ženy boli páchateľkami len v 26 prípadoch týchto trestných veciach. Naopak, obeťami trestných činov takzvaného domáceho násilia sú najmä partnerky, či bývalé partnerky páchateľov.
Priority prokuratúry
„Na základe vyhodnotenia zistených skutočností je možné konštatovať, že počet trestných vecí vzťahujúcich sa na trestné činy s prvkom takzvaného domáceho násilia kontinuálne narastá,“ zhodnotila prokuratúra.
Ako uviedla, odhaľovanie a účinný postih páchateľov trestných činov takzvaného domáceho násilia naďalej zostáva jednou z najvýznamnejších priorít činnosti prokuratúry.
Vyšetrovanie havárie policajného vrtuľníka sa skončilo, ale bodka za prípadom stále chýba
V roku 2019 sa prokuratúra zamerala aj na postih trestných činov páchaných na deťoch, trestných činov legalizácie príjmu z trestnej činnosti, trestných činov daňových, v doprave, trestných činov proti životnému prostrediu, súčasne bola venovaná pozornosť aj problematike finančného vyšetrovania a zaisťovania peňažných prostriedkov, počítačovej kriminality, kriminality mladistvých a trestnej zodpovednosti právnických osôb.