Podnikatelia uchádzajúci sa o zákazky štátu by v budúcnosti nemuseli pri bežných verejných obstarávaniach predkladať takmer žiadne potvrdenia. Takáto zmena je súčasťou novely zákona proti byrokracii, ktorú v pondelok odsúhlasili predstavitelia tripartity.
Ako po jej rokovaní uviedol podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši, tretia vlna odstraňovania byrokratizácie by mala odstrániť povinnosť predkladať úradom v písomnej podobe osem potvrdení.
Osem potvrdení
Konkrétne by občania po novom nemuseli predkladať kópie rodného, sobášneho, či úmrtného listu. Okrem toho by sa mala zrušiť aj povinnosť predkladať potvrdenie o pobyte, potvrdenie o neporušení zákazu nelegálneho zamestnávania a povinnosť predkladať výpis z centrálneho registra hospodárskych zvierat.
Podnikatelia by zase v prípade schválenia novely nemuseli predkladať potvrdenie o pridelení IČO, ale ani potvrdenie, že nie sú v reštrukturalizácii, konkurze alebo likvidácii a ani potvrdenie, že na nich nebol vyhlásený konkurz.
Slovenským podnikateľom sa život nezmenil, byrokracii stále venujú stovky hodín
„Ide o taký súbor opatrení, ktoré sa ročne vydávajú v objeme vyššom ako 2 milióny kusov,“ skonštatoval Raši. V prípade schválenia novely a jej implementovania do praxe, by pritom občania a podnikatelia ušetrili čas a na poplatkoch približne 18 mil. eur ročne.
Novelu podľa vicepremiéra pripravujú tak, aby ju odobrila ešte súčasná vláda a bola kompletne pripravená pre nový parlament. Jej príprava je totiž legislatívne veľmi náročná, keďže mení viac ako 50 ďalších zákonov.
„Jedenkrát a dosť“
Návrh novely zákona predložil Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu do pripomienkového konania v polovici októbra. Podľa štátu je neúčelné, aby úrady požadovali preukazovanie takých skutočností, ktoré si vedia samé preveriť alebo sú im známe a zároveň ich od fyzických a právnických osôb požadovať za poplatok.
„Cieľom predloženej novely je ďalšia vlna zrušenia povinnosti predkladania potvrdení a výpisov v listinnej podobe orgánom verejnej moci vychádzajúca z tzv. princípu „jedenkrát a dosť“ a odbremenenia tak občanov a podnikateľov od poskytovania údajov, ktoré už dnes štát má k dispozícii. Všetky tieto údaje si budú môcť zamestnanci verejnej správy získavať sami zabezpečením ich sprístupnenia prostredníctvom informačných systémov verejnej správy,“ konštatuje sa v materiáli.
Raši: Moderný digitálny štát nezaťažuje ľudí a nerobí z nich poštárov
Ide tak o ďalšie z radu opatrení, ktoré postupne prispievajú k naplneniu vyššie uvedeného princípu „jedenkrát a dosť“. Ten hovorí, že pokiaľ štát už disponuje údajom o občanovi alebo podnikateľskom subjekte, nebude ho viac vyžadovať, ale si ho pre potreby úradného konania získa sám.
Štát už zrušil povinnosť predkladať listinné výpisy z obchodného registra, živnostenského registra, katastra nehnuteľností, ako aj registra trestov. Ďalej výpisov z registra mimovládnych organizácií, potvrdení o návšteve školy, potvrdení o nedoplatkoch na sociálnom a zdravotnom poistení, nedoplatkoch voči daňovým a colným úradom, ale i potvrdení o dôchodkových a nemocenských dávkach ako povinných príloh v listinnej podobe.