BRATISLAVA 10. decembra (WebNoviny.sk) – Takmer dve pätiny (38 percent) migrantov a príslušníkov národnostných menšín, ktorí žijú v krajinách Európskej únie (EÚ) zažili v uplynulých piatich rokoch diskrimináciu. Najviac postihnutí boli Severoafričania (45 percent), Rómovia (41 percent) a subsaharskí Afričania (39 percent).
Vyplýva to z Druhého prieskumu EÚ týkajúceho sa menšín a diskriminácie, ktorý uskutočnila Agentúra EÚ pre základné práva vo všetkých 28 členských štátoch EÚ na vzorke viac ako 25,5-tisíca respondentov s rôznym etnickým a migračným pozadím.
Ako agentúru SITA informovala Ingrid Ludviková z tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej Komisie na Slovensku, výsledky prieskumu boli prezentované počas zasadnutia Európskej rady 6. decembra.
Nenávisťou motivované obťažovanie
Najväčšiu diskrimináciu agentúra zaznamenala v oblasti hľadania si práce (29 percent), takmer tretina (31 percent) imigrantov druhej generácie zažila v priebehu posledného roka nenávisťou motivované obťažovanie, pričom polovica z nich ho zažila najmenej šesťkrát.
Richard Vašečka chce šéfovať KDH, k rozhodnutia kandidovať za predsedu ho doviedli dve veci
Keďže úplné stredoškolské vzdelania dokončili len tri pätiny ľudí (61 percent) hlásiacich sa k menšinám, aj ich šance zamestnať sa boli nižšie ako u majoritnej populácie, u ktorej je miera vzdelanosti vyššia (74 percent).
Výsledkom prieskumu tak je zistenie, že ľudia, ktorí boli obeťami diskriminácie, násilia či obťažovania dôverujú verejným inštitúciám menej a cítia sa menej viazaní ku krajine, v ktorej žijú.
Odcudzenie mnohých príslušníkov menšín
Diskrimináciu v desiatich rôznych oblastiach života napríklad pri hľadaní práce, v škole, pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti, či na úradoch pociťovalo 30 percent slovenských Rómov, čo približne zodpovedá európskemu priemeru (26 percent).
Najviac sa cítia diskriminovaní Rómovia žijúci v Grécku (48 percent) a Portugalsku (47 percent), najmenej v Bulharsku (14 percent). Do ankety sa zapojili ľudia, ktorí sa sami prihlásili k rómskej menšine na Slovensku, v Českej republike, Bulharsku, Chorvátsku, Grécku, Maďarsku, Portugalsku, Rumunsku alebo Španielsku.
Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP), ktoré o prieskume informovalo na svojej internetovej stránke, upozornilo na hrozbu, že pretrvávajúca diskriminácia, intolerancia a nenávisť v rámci EÚ môže viesť k marginalizácii a odcudzeniu mnohých príslušníkov menšinových skupín, ktorí inak pociťujú silné väzby ku krajine, v ktorej žijú, a dôverujú aj jej inštitúciám.
Výsledky prieskumu podľa SNSĽP poukazujú na nutnosť zavedenia špecifických opatrení pre lepšiu legislatívnu ochranu pred diskrimináciou. Výsledky prieskumu boli publikované na internetovej stránke Agentúry EÚ pre základné práva: http://fra.europa.eu/en/publication/2017/eumidis-ii-main-results