BRATISLAVA 2. marca (WEBNOVINY) – Viaceré štáty Európskej únie (EÚ) sa rozhodli po novom roku podporiť príjmy štátneho rozpočtu zvýšením spotrebných daní z pohonných látok. Od konca minulého roka do začiatku marca zvýšilo desať krajín spotrebné dane z benzínov, jedenásť z nafty. Našli sa však štáty, kde spotrebné dane z pohonných látok znížili, napríklad na Slovensku. Informoval o tom internetový portál natankuj.sk.
Spotrebné dane z benzínov najviac narástli v Grécku, a to o viac ako 12 centov za liter. V Rumunsku to bolo zvýšenie približne o 6 centov za liter, v Česku, Maďarsku a Írsku zhruba o 5 centov za liter. Spotrebné dane z benzínov narástli aj v Poľsku, o 2 centy za liter. Zdvíhali sa aj spotrebné dane z nafty. Najviac v Írsku, o 6 centov za liter. V Česku, Grécku, Poľsku a Rumunsku dane stúpli približne o 5 centov za liter, v Maďarsku o 3 centy za liter. V dvoch štátoch sa menila aj výška DPH, ktorá ovplyvňuje celkovú cenu pohonných látok. V Česku z 19 % na 20 % a vo Veľkej Británii z 15 % na 17,5 %.
Od nového roka sa zmenila minimálna výška spotrebnej dane z nafty v krajinách Európskej únie. Z hodnoty 0,302 eur za liter stúpla na 0,330 eur. Slovensko sa k tejto hodnote priblížilo znížením svojej spotrebnej dane na 0,368 eur. „Razom sme sa tak presunuli z predposledného miesta v rebríčku najnižších spotrebných daní z nafty v členských štátoch únie na 14. priečku,“ uviedol internetový portál. Nižšie spotrebné dane z nafty v porovnaní so Slovenskom má z krajín V4 a Rakúsko len Poľsko, približne o 5 centov za liter.
Výška spotrebných daní z benzínov nás aktuálne drží na 15. mieste, hneď za Českom. Lepšie sú na tom aj ostatné členské štáty únie, ktoré susedia so Slovenskom. Od kedy sa spotrebná daň z LPG znížila na nulu, Slovensko má jedno z najnižších daňových zaťažení tohto motorového paliva v rámci celej únie.
SITA