BRATISLAVA 9. decembra (WEBNOVINY) – Už desiaty rok sa v bratislavskom Primaciálnom paláci stretávajú v predvianočnom období deti z rôznych kútov Slovenska, aby si prebrali ocenenie za svoje dobré skutky. Aj dnes ocenili niekoľko detí – Miroslava Poláka, Ladislava Petríka, siedmakov zo Základnej školy J. A. Komenského z Bánoviec nad Bebravou, Maroša Sloviaka, Renátu Tokárovú.
Projekt Detský čin roka povzbudzuje deti ku konaniu dobra, dokazuje im, že si okolie vie dobro všimnúť, pochváliť a oceniť. V tomto roku napísalo o svojich dobrých skutkoch 8 330 detí a detských kolektívov. Expertná skupina dospelých z nich vybrala 30 nominácií a zaslala do škôl s výzvou, aby deti podporili v detskej porote tie dobré skutky, ktoré považujú zo svojho pohľadu za najcennejšie. V detskej porote hlasovalo 93 553 detí.
Miroslav Polák z Komjatíc dostal cenu za záchranu života topiaceho sa učiteľa. Začiatkom roka sa na miestnom zamrznutom štrkovisku korčuľoval pán učiteľ na dôchodku. Keď sa pod učiteľom preboril ľad a začal topiť, Mirko neváhal a podal topiacemu sa mužovi konár. Po veľkom úsilí sa Mirkovi podarilo topiaceho vytiahnuť z vody. O jeho skutku sa učitelia aj rodičia dozvedeli až vo chvíli, keď sa prišiel pán učiteľ osobne poďakovať za záchranu života.
Ladislava Petríka z Bánoviec nad Bebravou ocenili za dlhodobú pomoc a podporu chorého súrodenca. „Keď mal Lacko len päť rokov, jeho o rok mladší brat Matúš ochorel na leukémiu,“ píše jeho učiteľka Marcela Hlbočanová. V čase, keď bola mama s bratom v nemocnici, Lacko prevzal na seba jej úlohu v rodine. Pomáhal otcovi s domácimi prácami, v kuchyni, ale hlavne bol oporou pre svojho najmladšieho brata Jakuba. Od návratu z nemocnice uplynulo už deväť rokov. Lacko sa stal najväčším pomocníkom svojej mamy. Pomáha nielen s najmladším bratom, ale hlavne Matúšovi s doučovaním, keď musí pre zníženú imunitu zostať počas chrípkového obdobia doma.
Celá siedma trieda zo Základnej školy J. A. Komenského z Bánoviec nad Bebravou si cenu vyslúžila za priateľskú pomoc a podporu spolužiačky po tragickej udalosti. Siedmačku Miriam Neštinovú po tragickej dopravnej havárii v Polomke previezli do nemocnice v Banskej Bystrici. Spolužiaci jej písali listy, aby ju podporili. „Bola som už po operácii, ale pri srdiečku ma hrialo čosi teplé, príjemné. Totiž krátko pred tým ma prebrali z umelého spánku a ťažko zranený otecko mi oznámil, že sme stratili mamičku. Čo mi dávalo ešte chuť do života? Veľká obálka s nápisom „NAŠA MIMKA“. Odteraz patrí medzi moje „naj“ dokumenty spolu s každodennými SMS od mojich kamarátov z triedy,“ píše Miriam. Spolužiaci Miriam pomohli s doučovaním, po návrate z nemocnice jej pripravili oslavu, neustále ju podporujú.
Maroš Sloviak z Bánoviec nad Bebravou dostal cenu za pohotovú reakciu a pomoc zraneným pri vážnej dopravnej nehode autobusu s vlakom v Polomke. Maroš s deťmi sedel v zadnej časti autobusu, keď do nich narazil vlak. Po havárii, keď zistil, že jeho mame a bratovi sa nič vážne nestalo, začal pomáhať ostatným, ktorí na tom boli horšie. „Kamarátka mala rozbitú hlavu a upadala do bezvedomia. Vyniesli sme ju von a dali ju na bundu. Ja som jej robil studené obklady. Bola od krvi, nevnímala, čo sa deje a ja som sa o ňu strašne bál. Pomáhal som aj nášmu susedov dostať sa z autobusu. My sme mali obrovské šťastie, ktoré sa nedá ani opísať,“ píše chlapec.
Za záchranu týraného psíka ocenili Renátu Tokárovú z Palína. Renáta býva v rodinnom dome s dvorom, ktorý strážia psy. Vždy sa veľmi teší z narodenia nových šteniatok. Jedno predali susedom bývajúcim neďaleko. Pár dní potom, šla Renátka s kamarátkami okolo a videla, ako psíka týra jej rovesník. „To sme už k nemu dobehli a snažili sa ho vyslobodiť z odpadkového koša, kam ho chlapec hodil. Keď sme ho vytiahli, bol celý mokrý a triasol sa od zimy. Rodičom som s plačom vyrozprávala, čo sa stalo a oni mi dovolili, aby zostal u nás. Pre mňa je tým najkrajším a najvďačnejším psom sveta,“ tvrdí Renáta.
V kategórii dobrý nápad zvíťazili členovia novinárskeho krúžku zo Základnej školy Školská 444 v Lehote za zorganizovanie zbierky, ktorou pomohli získať invalidný vozík pre telesne postihnutú rovesníčku. „Na všetkých vyučovacích hodinách sme sa učili o separovanom zbere a užitočnosti tejto činnosti. Nakoľko je v škole zavedený pitný režim, nastal problém, čo s použitými plastovými fľašami a hlavne štuplíkmi,“ píšu mladí novinári vo svojom liste. Jedného dňa objavili výzvu od telesne postihnutej Lucky, ktorá sa obrátila na verejnosť so žiadosťou o zozbieranie a zaslanie štuplíkov z minerálnych vôd. Po zozbieraní milióna má šancu získať mechanický invalidný vozík. „Okamžite sme vyhlásili v školskom rozhlase oznam, zakúpili pestrofarebné nádoby na zber nielen fliaš, ale hlavne vrchnáčikov a akcia sa mohla začať. Aktivita celej školy bola fantastická. Podarilo sa nám zozbierať nesčítateľné množstvo,“ tvrdia. Po zaslaní vrchnáčikov, dostali žiaci od Lucky list s poďakovaním za to, že vďaka ich snahe získala invalidný vozík. V zbieraní vrchnáčikov pokračujú žiaci naďalej, lebo podobných žiadostí, ako mala Lucka, je viac.
Deťom, ktorých skutky boli nominované, odnesú čestné uznania do škôl. Hlasovaním v detskej porote podporili deti svojich rovesníkov a zároveň urobili ďalší dobrý skutok, ktorým pomohli deťom, ktoré to potrebujú. Každý hlas symbolicky prispieva na ich podporu v podobe domácich spotrebičov, ktoré patronátnym inštitúciám venuje spoločnosť Whirlpool Slovakia. V tomto roku podporil projekt tri náhradné rodiny, rodinu v kríze a štyri združenia na pomoc znevýhodneným deťom. Dobrým skutkom pomáhajú deti aj svojej škole. Každá škola, ktorej žiak je ocenený v jednej z kategórií, získava školské potreby v hodnote 500 eur. Školské potreby v rovnakej hodnote dostane aj Základná škola v Sečovciach, ktorá bola vyžrebovaná zo všetkých škôl.
SITA