Trnavu čaká historicky prvý pochod za práva LGBT+, bude sprevádzaný aj bohatým kultúrnym programom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
LGBT, aktivisti, protest
Orbánov zákon kritizujú od jeho predloženia organizácie zaoberajúce sa právami sexuálnych menšín aj vysokí politickí predstavitelia. Foto: ilustračné, Getty Images.
Tento článok pre vás načítala AI.

V Trnave sa v sobotu 29. júna uskutoční prvý Pride v histórii mesta. Okrem pochodu za práva LGBT+ ho bude sprevádzať bohatý kultúrny program. Podujatie sa začína o 13:00 na Nádvorí na Štefánikovej ulici.

Podľa organizátorov je určené pre všetkých, ktorým záleží na rovnoprávnosti a rozmanitosti v našej spoločnosti. Trnavský sprievod je súčasťou pridov, ktoré sú organizované aj v iných mestách Slovenska, napríklad v Bratislave, Banskej Bystrici či Košiciach.

Demonštrácia za práva ľudí

„Pride Trnava organizujeme ako demonštráciu za práva LGBT+ ľudí. Prostredníctvom podujatia chceme upozorniť na nerovnoprávnosť LGBT+ ľudí s väčšinovou spoločnosťou. V sobotu 29. júna budeme kráčať za všetkých, pretože medzi LGBT+ patria aj marginalizované skupiny, ako aj Rómstvo, migrantstvo, ľudia s mentálnym alebo fyzickým znevýhodnením. Sme sociálne slabí, pochádzame z vylúčených komunít, sme ľudia bez strechy nad hlavou. Práve preto sú na Pride vítaní všetci a všetky, ktorým záleží na ľudských právach,” povedal v mene organizátorov z neformálneho kolektívu Status Queer Adam Olšiak.

Okrem samotného pochodu, ktorý má vyhradený čas od 14:30 do 15:30, pripravili organizátori sprievodný program s hudobnými vystúpeniami a diskusiou na tému Čo robia pre nás komunitné centrá?

Stánky ľudskoprávnych organizácií

Status Queer naplánoval aj ďalšie sprievodné aktivity v priestoroch Nádvoria, napríklad workshop na výrobu upcyklovaných peňaženiek s Pure Love, workshop vyšívania, bezplatné a anonymné testovanie na HIV, ale aj občerstvenie. K dispozícii budú stánky viacerých ľudskoprávnych organizácií.

„Pride Trnava 2024 bude príležitosťou pre LGBT+ ľudí, aby sa spojili, vzájomne sa podporili a postavili sa za vlastné práva. Okrem iného je cieľom vytvoriť bezpečný a akceptujúci priestor pre všetkých, bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu alebo rodovú identitu,“ uviedli organizátori v tlačovej správe.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať