WASHINGTON 30. novembra (WebNoviny.sk) – Novozvolený americký prezident Donald Trump v utorok na Twitteri uviedol, že ktokoľvek, kto podpáli americkú vlajku, by mal čeliť „dôsledkom“ vo forme väzenia alebo straty občianstva, čo však Najvyšší súd USA pred takmer 30 rokmi vylúčil.
Trump sa týmto vyjadrením dostal do rozporu s bývalým sudcom Antoninom Scaliom, ktorý v roku 1989 patril k väčšine sudcov najvyššieho súdu, ktorí rozhodli, že pálenie vlajky je formou slobody slova chránenej prvým dodatkom ústavy Spojených štátov amerických. „Nikomu netreba povoliť páliť americkú vlajku – ak to urobia, musia čeliť dôsledkom – možno strate občianstva alebo roku vo väzení!,“ napísal v utorok Trump na Twitteri.
Trump uviedol, že konzervatívec Scalia, ktorý vo februári zomrel, bol veľkým sudcom a on na jeho miesto vymenuje niekoho podobného. Scalia však roku 1989 podpísal stanovisko liberálneho sudcu Williama Brennana, ktorý zrušil trestný rozsudok vynesený na základe texaského zákona za spálenie zástavy počas politického protestu.
Na otázku, prečo vtedy tak hlasoval, desiatky rokov neskôr v rozhovore pre CNN Scalia povedal, že ak by postavil podpálenie zástavy mimo zákon, bol by kráľom. Ale je tu prvý dodatok k ústave, ktorý ochraňuje „prejavy kritizujúce vládu“. „To je ten hlavný typ prejavu, ktorý by sa tyrani usilovali potlačiť,“ dodal.
Hovorca Bieleho domu Josh Earnest v utorok povedal, že hoci sa to väčšine Američanov vrátane jeho samého nepáči, majú „zodpovednosť ako krajina“ starostlivo chrániť to, čo je zakotvené v ústave. Vodca väčšiny v Snemovni reprezentantov Kongresu USA Kevin McCarthy povedal, že nepodporuje pálenie americkej vlajky. Kongres však proti tomu nemieni zasahovať.
Trumpovi v utorok v tejto veci vo vysielaní televízie CNN oponoval aj republikánsky kongresman Sean Duffy. Povedal, že Kongres bude „chrániť ľudí, ktorí chcú protestovať“.