- aktualizované 13. novembra, 14:25
Od septembra klesli tržby podnikov v gastro sektore o 75 percent. V tlačovej správe to uviedli zástupcovia platformy #StáleMámeChuť, ktorá zastrešuje podnikateľov v oblasti gastronómie. Pokles tržieb podľa nej súvisí so zákazom konzumácie jedál a nápojov v interiéroch hotelov, barov či reštaurácií.
Členovia platformy preto poslali otvorený list prezidentovi Únie miest Slovenska (ÚMS) aj Združeniu miest a obcí Slovenska (ZMOS). Žiadajú v ňom, aby boli gastro prevádzkam znížené miestne poplatky za prevádzkovanie terasy na symbolickú sumu a znížená daň z nehnuteľnosti.
Vyššie dane z nehnuteľností
Podľa zástupcov platformy je situácia v prevádzkach s občerstvením alarmujúca. Celkovo 60 percent prevádzok s občerstvením uvádza, že ak nedostanú pomoc od štátu alebo úver, budú musieť svoj podnik zavrieť. Gastro podnikatelia uvádzajú, že počas prvej vlny koronavírusu prišli o približne 80 percent tržieb.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
Gastro prevádzky sú na kolenách, od Matoviča chcú rýchle a efektívne riešenia kritickej situácie
Zároveň sa musia vysporiadať s vyššími daňami z nehnuteľnosti, ktoré od nového roku vzrástli od 25 do 180 percent v závislosti od lokality.
Ťažko dosiahnuteľná pomoc
„Všetci podporujeme snahy, ktorých cieľom je minimalizovať šírenie ochorenia COVID-19 na Slovensku. Sme však presvedčení, že počas pandémie je nevyhnutné chrániť nielen ľudské životy, ale aj živobytia. Uvedomujeme si, že aj keď vládna prvá pomoc už bola schválená, pre veľkú časť podnikov v segmente gastronómie môže byť stále len ťažko dosiahnuteľná,“ uviedla platforma v tlačovej správe.
Majitelia podnikov s občerstvením preto dodávajú, že pre úspešné zvládnutie pandemickej situácie bude potrebná aj pomoc zo strany samospráv.
Na rade je štát
„Musíme konštatovať, že mestá a obce sú v situácii, kedy nielen dofinancovávajú prenesený výkon štátnej správy za štát a presúvajú sa na ich plecia kompetencie bez finančného krytia, ale stále čakáme na to, kedy nám štát uhradí náklady za prvú vlnu, kedy preplatí náklady na celoplošné testovanie a pritom si veľmi dobre uvedomujeme ekonomické riziká toho, čo všetko môže v samosprávach spôsobiť prepad ekonomiky,” povedal pre agentúru SITA Michal Kaliňák, ústredný riaditeľ kancelárie ZMOS.
Zároveň konštatoval, že na rozdiel od iných krajín Európskej únie (EÚ) nedostali samosprávy na Slovensku od štátu finančnú pomoc napríklad formou dotácie na obyvateľa, ale pôžičku, ktorú budú musieť mestá a obce vrátiť. Podľa Kaliňáka by znižovanie dane z nehnuteľností v mnohých samosprávach iba prehĺbilo už aj tak vážne problémy.
Väčšina reštaurácií už prepustila brigádnikov a časť zamestnancov, pomoc v druhej vlne je nutná
Podobný názor zdieľa aj ÚMS. Tá vysvetľuje, že v prvom rade je pri pomoci gastro prevádzkam na rade štát.
„Mestá ešte doteraz nedostali preplatené náklady za prvú, ani za druhú vlnu pandémie. O to viac si mestá nemôžu teraz dovoliť prísť o príjmy z daní, prostredníctvom ktorých zabezpečujú základný chod a fungovanie svojho územia. ÚMS sa jednoznačne zhoduje na tom, že otvorený list gastro prevádzok by mal smerovať na adresu štátu. ÚMS jednoznačne podporí prevádzky v tom, aby apelovali na štát a bude stáť na ich strane,” uviedol v reakcii prezident ÚMS a primátor Trenčína Richard Rybníček.