TATRANSKÁ LOMNICA 22. júna (WEBNOVINY) – Nová turistická sezóna v Tatranskom národnom parku (TANAP) sa už začala, turistické chodníky sú otvorené a vo vysokohorskom prostredí pribúdajú aj turisti. Podľa riaditeľa Správy TANAP-u Pavla Majka by sa návštevníci mali v prírode správať rovnako, ako sa správajú doma vo vlastnej obývačke.
„Ani vo vlastnom dome sa nesprávame ako vandali. Príroda je totiž akoby určitý chrám posledného pokoja a poskytuje priestor na život aj iným druhom,“ uviedol. Pri návšteve národného parku tak netreba zabúdať na návštevný poriadok a pohybovať sa iba po turisticky vyznačených chodníkoch.
Hluk by mohol vyplašiť zver
„Odporúčal by som, aby ľudia vstupovali na toto územie s rešpektom, úctou a pokorou a ono sa im určite odmení nezabudnuteľnými zážitkami,“ povedal riaditeľ Správy TANAP-u. Prílišný hluk alebo pohyb by mohol vyrušiť a vyplašiť zver, či už medvede alebo kamzíky.
„Keď sa vyplaší stádo kamzíkov, podobá sa stádu oviec, ktoré bezhlavo beží za svojím vodcom. Keď potom kamzík v rozrušení skočí zo skaly, spraví to aj zvyšná skupina,“ vysvetlil Majko. Pripomenul tiež, že je obdobie, keď sa zvieratám rodia mláďatá a aj tie by mohli turisti svojim neuváženým správaním vyplašiť.
Problémom v národnom parku sú často aj odpadky. Inšpirovať by sme sa podľa Majka mohli severskými krajinami, ktorých príroda je krásna a čistá.
Obaly sa rozkladajú stáročia
„Ak už hore dokážeme vyniesť svoje jedlo, tak nás nemôže ťažiť pár vrecúšok, prázdnych konzerv či obalov. Obaly sa rozkladajú stáročia a plasty ostávajú kompletné po desaťročia, krajina je potom znečistená, a je to aj naša vizitka,“ zhodnotil. Podľa jeho slov je lepšie zniesť odpadky do nižších polôh, kde sa nachádzajú aj odpadkové koše. Tak sa vraj nebudeme musieť hanbiť ani pred zahraničnými návštevníkmi, ako to u nás v prírode vyzerá.
Na odpadky si tiež môžu navyknúť aj líšky alebo medvede. „Láka ich to a potom sa mení aj ich správanie, prestávajú sa báť ľudí. Videli sme to aj na svišťoch. Keď sme ich odchytávali, podarilo sa nám ich chytiť až na oblátky. Bolo nám tak jasné, že ich už poznali a lákalo ich to,“ vysvetlil Majko.
Takáto potrava je však pre nich neprirodzená a často vedie k sekundárnym problémom, ktoré musia ochranári riešiť. Nezriedka to dokonca končí aj usmrtením zvieraťa. Podľa Majka ide o dôsledok nášho chybného správania sa.
Od ministra Žigu získal ocenenie za mimoriadne výsledky
Riaditeľ Správy TANAP-u získal začiatkom mesiaca jún ocenenie od ministra životného prostredia SR Petra Žigu za mimoriadne výsledky a dlhodobé aktivity v ochrane a starostlivosti v tejto oblasti. Minister ocenil jeho vysokú mieru profesionality a nasadenia pri ochrane prírody a propagácii prírody v regióne Vysokých Tatier a Tatranského národného parku.
„Svojím pôsobením úspešne chráni prírodné bohatstvo najstaršieho národného parku, čo preukázal aj pri odstraňovaní následkov nedávnej veternej kalamity. V minulosti sa úspešne angažoval pri odhaľovaní vtáčej kriminality, keď spolupracoval, napríklad, pri zadržaní vykrádačov orlích hniezd. Podieľal sa na aktivitách a projektoch s využitím modernej techniky, ktoré významne pozdvihli záujem o ochranu prírody, chránené druhy a život zvierat,“ uviedol pri odovzdávaní ceny minister Žiga.
Ako príklad uviedol aj rozšírenie a monitoring svišťov, vydry, alebo pozorne sledované putovanie orlice Aničky, známej pôvodne ako orol Arnold. Majko tvrdí, že toto ocenenie nepatrí len jemu, ale je to ocenenie celého tímu záchranárov v TANAP-e, ktorí dennodenne vyvíjajú snahy na ochranu prírody. „Funkcia pracovníkov národného parku by mala byť služba, a to služba návštevníkom, verejnosti a prírode, ktorá tu je,“ uzavrel Majko.