Vo štvrtok 15. mája uplynul rok od atentátu na premiéra Roberta Fica. Namiesto upokojenia situácie na Slovensku však spoločnosť čelí ešte hlbšej polarizácii, narastá počet nenávistných prejavov a údajne hrozí ďalší útok na verejného činiteľa. O bezpečnostnej situácii na Slovensku sme sa rozprávali s bezpečnostným analytikom a bývalým riaditeľom Úradu pre ochranu ústavných činiteľov Jurajom Zábojníkom.

Politici by mali vážiť slová a zbytočne nevyvolávať hystériu, vraví politológ k výročiu atentátu na Fica - ROZHOVOR
Premiér Robert Fico tvrdí, že sme milimeter od tragédie. Sú polícia a príslušné zložky v rámci prevencie pred ďalším útokom na verejného činiteľa dostatočne aktívni? „Nie som si úplne istý, či sú na to pripravení. Premiér hovoril aj pred atentátom, že sa cíti ohrozený, napriek tomu bezpečnostná politika nebola zvládnutá,„ kritizoval expert Zábojník.

Rok od atentátu na premiéra Roberta Fica
V rozhovore s bezpečnostným analytikom Jurajom Zábojníkom sa dozviete:
- ako hodnotí záver Úradu inšpekčnej služby, že ochranka pri útoku na premiéra nepochybila
- či je pre vládnych politikov bezpečné chodiť na výjazdové rokovania do regiónov
- či je eminentné nebezpečenstvo útoku na ďalšieho verejného činiteľa
- ako hodnotí video demonštranta s valaškou, voči ktorému bolo vznesené obvinenie za prečin podnecovania
- prečo polícia zlyhala keď Igor Matovič s plienkami vyliezol na bránu Úradu vlády SR
- či existuje na Slovensku reálna hrozba štátneho prevratu
V čom zlyhala ochranka premiéra
Robert Fico sa rozhodol na výročie atentátu vrátiť sa do Handlovej. Tentokrát v meste platili prísne opatrenia a všetci museli prejsť kontrolou. „Prísne bezpečnostné opatrenia mali platiť aj pred rokom – 15. mája 2024, no neplatili,“ podotkol v úvode bezpečnostný analytik Zábojník, ktorý vlani pri útoku na premiéra kritizoval správanie ochranky aj prácu operatívcov. „Hodnotím to ako jednu veľkú obrovskú čiernu škvrnu na profesionálnom úrade, akým je Úrad pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií, ktorý zabezpečuje ochranu ústavných činiteľov nielen našich, ale v rámci medzinárodných zmlúv a dohôd aj zahraničných, ktoré navštívia Slovensko,“ skonštatoval Zábojník v súvislosti s atentátom na premiéra. Je presvedčený, že by za to mal niekto niesť zodpovednosť.
„Tým, že úrad pre ochranu ústavných činiteľov funguje ako špeciálna zložka na platforme prevencie, tak vy musíte preventívnymi krokmi zabrániť tomu, aby sa niečo stalo. To znamená, vy musíte mať všetko pod kontrolou,“ vysvetľuje Zábojník, ktorý upresnil, aké chyby spravili ochrankári aj operatívci počas útoku na premiéra.

„Ochranka, keď si nepreverí prostredie, tak sa dostáva do štádia, akoby sa jej zasekla hydraulika, lebo nevie, či to bezpečne zvládnu. Podcenili to tým, že atentátnik premiéra mal byť už dávno známy, lebo sa mesiac predtým prejavoval v Dolnej Krupej, mali o ňom vedieť operatívci. Každý, kto prejavuje nenávisť, sa vyhodnocuje, fotomontáž, toto všetko musia robiť operatívci, ktorí sú ako malá tajná služba na úrade ochrany. A tá musí v rámci prevencie a ochrany životov a zdravia ústavných činiteľov toto všetko kontrolovať,“ vysvetľoval Zábojník. „Oni to zanedbali a viete čo je najhoršie? Atentátnik bol medzi 20-30 ľuďmi, čiže keď nevedia medzi 20-30 ľuďmi nájsť atentátnika, ktorý sa už predtým prejavoval, ktorý bol držiteľom zbrojného preukazu, ktorý vykrikoval na premiéra oplzlé slova už niekoľko mesiacov predtým – a potvrdil to aj Kaliňák, potvrdil to Šutaj Eštok, potvrdil to aj samotný premiér – tak o čom sa tu bavíme?“ skonštatoval Zábojník.
Sú pre politikov bezpečné výjazdy do regiónov?
Vládni politici naďalej pokračujú vo výjazdových rokovaniach do regiónov. Ide pri tom o terén, v ktorom môžu nastať rôzne nepredvídateľné situácie. Je to v čase hlbokej polarizácie bezpečné? „Nikde nie je bezpečnejšie ako v objekte stráženom Úradom na ochranu ústavných činiteľov, a tou je nová budova Úradu vlády. Tam je najbezpečnejšie. Samozrejme, keď sa to robí niekde na Slovensku, stojí to aj obrovské peniaze. Včera (t.j. 15. mája 2025) v Handlovej bolo nasadených toľko ľudí, ako keby prišiel prezident Spojených štátov. Určite tie bezpečnostné zložky stáli nejaké peniaze, keď musíte skontrolovať dané teritórium. Dúfam, že sa už poučili a urobili to poriadne,“ uviedol Zábojník.
„Na jednej strane je dobré, že premiér ide blízko k ľuďom, menia regióny, okresy, ale čo sa týka bezpečnosti, samozrejme, že tá bezpečnosť, a aby to bolo v poriadku zabezpečené, si vyžaduje niekoľko opatrení a aj nejakú nadstavbu navyše. No a to všetko zvyšuje bezpečnostné riziko,“ podotkol ďalej odborník.
Hrozí ďalší útok na verejného činiteľa?
Podľa najnovších informácií je eminentné nebezpečenstvo útoku na ďalšieho verejného činiteľa. Dokonca premiér Fico povedal, že sme milimeter od tragédie. Zábojník sa obáva toho, či sú polícia a príslušné zložky dostatočne pripravení. „Nie som si úplne istý, že sú na to pripravení. Premiér to hovoril aj pred atentátom, že sa cíti byť ohrozený, a napriek tomu bezpečnostná politika nebola zvládnutá. Ale ani nemohla byť, pretože na ÚOÚČ nerobia profesionáli,“ myslí si bezpečnostný analytik, ktorý na ÚOÚČ odporúča hlboký audit.
Zábojník kritizoval aj záver Úradu inšpekčnej služby, že ochrankári nepochybili pri útoku na premiéra. „Vyzerá to kuriózne, že nikto nepochybil. Ako nikto nemohol pochybiť, keď bol atentát?“ pýtal sa. „Predstavte si, že je tam maďarský premiér, alebo rakúsky kancelár, a príde nejaký šialenec a vypáli do neho päť rán. Je jedno, či ten zahraničný ústavný činiteľ prežije, alebo či bude mŕtvy, ale dostal päť rán. Viete si predstaviť, že by to Slovenská republika uzavrela, že nikto nepochybil? Však by sme vyzerali ako najväčší tĺci na svete. A preto si kladiem otázku, ako to takto mohli vôbec uzavrieť?“ pýtal sa ďalej odborník s tým, že došlo k dokonaniu atentátu a preto treba pomenovať chyby a prečo sa atentát nezachytil včas.

„Nehovoriac o tom, ako tam ochrancovia skákali ako srnci, nevedeli ani pomaly niektorí, čo majú robiť. A premiér tam ležal niekoľko sekúnd. Niečo strašné, ako tam ležal chudák opustený sám, až potom, keď sa spamätali, že im nikto nestrelil do zadku, tak potom rýchlo utekali k premiérovi a začali ho presúvať do vozidla,“ pripomenul odborník. „Mali ho okamžite po prvom výstrele prekryť o 180° vlastnými telami a takto ho mali potom eskortovať do vozidla a tam ho bezpečne položiť, lebo nemohli vedieť, či nemá prestrelenú aortu alebo dolnú dutú žilu a tam vykrváca do pár sekúnd, keď ho nedajú naležato, ale ho dajú nasedato. Čiže to sú všetko veci, ktoré sa musia drilovať tvrdým výcvikom. Takto to nemôže fungovať,“ myslí si Zábojník.
Demonštrant s valaškou
Polícia vzniesla obvinenie voči jednému aktivistovi za prečin podnecovania. Ide muža, o ktorom kolovalo video ako zahalený do ukrajinskej vlajky sa vyhráža premiérovi Ficovi, že mu treba zatĺcť posledný klinec do rakvy, a že ho treba „dať dole“. Chce sa takáto osoba len zviditeľniť alebo môže byť aj bezpečnostným rizikom?
„Samozrejme, že môže byť bezpečnostným rizikom. Každý môže byť bezpečnostným rizikom,“ hovorí Zábojník s tým, že v ľuďoch je veľa sklamania a hnevu a spoločnosť je silno polarizovaná. „Nesúhlasím s tým, aký mal prejav, aká tam bola skladba slov, obsah. Samozrejme, že je to zlé. Takto sa nemôže nikto vyjadrovať,“ uviedol Zábojník. Odborník odmietol aj argument demonštranta s valaškou, že jeho slová z videa treba brať ako metaforu. Bezpečnostný expert pripomenul, že takéto dvojzmyselné slová si môže niekto, kto nenávidí Robert Fica, vysvetliť úplne inak.
V tejto súvislosti Zábojník kritizoval aj štýl komunikácie politikov a myslí si, že profesionalita politikov išla rapídne dole. „Zahrávať sa s mysľou ľudí je veľmi nebezpečné, nie každý to dokáže stráviť a každý si to vyhodnocuje po svojom. Držať ľudí v strachu, že len my – politici to vyriešime, je veľmi nebezpečné. Tvrdiť ľuďom, že narovnám tieň, môžem tak raz, dva razy, ale nie stále,“ hovorí. Podľa odborníka celá táto atmosféra generuje rôzne nebezpečia, preto musí byť ochranka politikov na vysokej profesionálnej úrovni.
V prípade Matoviča na bráne Úradu vlády mala byť polícia promptnejšia
Bezpečnostný analytik kritizoval nekonanie policajtov, keď líder hnutia Slovensko a bývalý premiér Igor Matovič vyliezol na bránu Úradu vlády SR. „To sa nemalo stať, aby tam niekto liezol, a je to jedno, či to je to poslanec, alebo minister, aby liezol po oplotení objektu zvláštnej dôležitosti, akým je Úrad vlády. Načo tam boli pracovníci ochranky? Prečo nezabránili?“ pýtal sa Zábojník. Pripomenul, že okolo budovy Úradu vlády platí, že sa tam nesmú konať žiadne mítingy či rozkladať pulty s mikrofónmi. „Tak prečo pracovníci ochranky toto všetko strpeli? Mali byť potrestaní,“ myslí si Zábojník. Kritizoval, že minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok nekonal vo veci promptnejšie. „Musí niekto dozerať na zákon, musí byť nejaký Damoklov meč aj na policajtov,“ uzavrel Zábojník.