Týždeň očami Pavla Urbana: Kooptovaní odborníci v SNS robia Dankovi problémy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR: Rokovanie 15. schôdze
Podpredseda NR SR Andrej Danko počas rokovania 15. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 11. jún 2024. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Nechcel som znovu písať o SNS, lebo mi už vytkli, že sa často venujem tejto najmenšej koaličnej strane. Udalosti z posledného týždňa mi však neumožnili, aby som sa jej vyhol.

Veľký rozruch vyvolalo vyhlásenie vládneho splnomocnenca pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Petra Kotlára, že táto pandémia vlastne neexistovala.

Roman Michelko už začal kádrovať v novej verejnoprávnej STVR, ale aspoň, že si uznal chybu. Z podobných krokov iste veľkú radosť nemá šéf národniarov Andrej Danko, ale on si ich zobral na kandidátku.

Kotlárove tvrdenia vyvrátili ministerka a prezident

Nikto nečakal, že stredajšie rokovanie zdravotníckeho výboru vyvolá veľký rozruch. Kotlár tam prišiel, aby vysvetlil, prečo sa Slovensko ako jediný štát sveta dištancovalo od novej pandemickej dohody. Namiesto odborného vysvetlenia takéhoto rozhodnutia, všetkých šokoval vyhlásením, z ktorého vyplynulo, že pandémia Covidu-19 v našej krajine ani nebola.

Asi si v tej chvíli ani neuvedomil, čo jeho slová vyvolajú v krajine. Neuvedomil si, čo tým môže spôsobiť rodinám po tisícoch obetí alebo zdravotníckemu personálu, ktorého členovia mesiace bojovali o záchranu života ľudí takmer bez voľného dňa a sami riskujúc vlastné životy. To si jeden politik musí uvedomiť.

Samozrejme, ihneď to vyvolalo vlnu reakcií a výzvy na ministerku zdravotníctva Zuzanu Dolinkovú aby iniciovala odvolanie Kotlára. Tá tiež nesúhlasila s jeho tvrdeniami. „Je mi nesmierne ľúto 20-tisíc nevynútených obetí pandémie na Slovensku. Akékoľvek spochybňovanie pandémie je neúctou k ich pozostalým,“ konštatovala.

Pridal sa k nej aj novozvolený prezident Peter Pellegrini, ktorý pripomenul, že 6. marec je pamätným dňom SR – Dňom obetí pandémie COVID-19. „Tohto roku som si ho ako prezident ešte uctiť nestihol, ale na budúci rok tak určite urobím,“ uviedol na sociálnej sieti.

Obaja si uvedomili, že na slová splnomocnenca treba reagovať, lebo to určite neprispieva k dobrému menu súčasnej vládnej koalície, ktoré sa členovia Hlasu-SD ako-tak pokúšajú zachovať.

Smer zatiaľ mlčí

Aj samotný Kotlár uvidel, že to asi prestrelil a snažil sa všetko zjemniť tým, že jeho slová boli vo verejnosti dezinterpretované, že neexistuje jasná definícia čo je pandémia, dokonca, že to, čo sa dialo v krajine začiatkom tohto desaťročia možno bol aj bioterorizmus.

Samozrejme SNS, na ktorej kandidátke sa dostal do parlamentu, zľahčovala jeho slová. Za svojím nominantom si stále stojí, aj keď pripustili, že vo vládnej koalícii sú rôzne názory na to, či má Kotlár aj naďalej zostať v tejto funkcii.

Smer zatiaľ mlčí, lebo si je vedomý, že mu vlastne stredajšie výroky hrajú do karát, aby mohli umravniť ambície národniarov, ale verejne ich podporiť by asi nahnevalo aj ich voličov, medzi ktorými je určite veľký počet, ktorým Covid-19 zapríčinil, že zostali bez niekoho zo svojich blízkych.

Po Dankovi vo verejnoprávnej televízii kádruje aj Michelko

Nemáme už RTVS, ale zrodila sa STVR. Poslanci schválil zmenu názvu verejnoprávneho vysielateľa, ale časť spoločnosti viac trápi, či si zachová svoju nestrannosť. Opozícia vyslovila obavy, že sa vytvára cesta k priamemu politickému zasahovaniu do obsahu vysielania tejto inštitúcie, kým predkladatelia z radov SNS to samozrejme popierajú. Vyhlásenia niektorých poslancov z radov národniarov však vyvolávajú obavy.

Andrej Danko v minulosti priznal, že zasahoval do výberu moderátorov diskusnej relácie a teraz musel svoje slová z minulosti vysvetľovať Roman Michelko. Pred svojimi priaznivcami prednedávnom uviedol tiež, že RTVS v polovici augusta bude mať nového riaditeľa a v septembri dvoch známych moderátorov už na obrazovke tejto televízie nebudeme vidieť.

Musím uznať, že Michelko na rozdiel od väčšiny z vládnej koalície uvidel vlastnú chybu a verejne sa za to ospravedlnil. „Politici nemajú hovoriť menovite, kto má byť a kto nemá byť. Áno, bola to možno chyba, ale teraz verejne vyhlasujem: ‚Nikdy som nevolal žiadnemu šéfovi – či už televízie, či už spravodajstva,“ konštatoval.

Pekné je, že si aj politici vedia niekedy priznať chybu a neobhajovať neustále aj niečo neobhájiteľné, len aby tých chýb bolo čím menej.

O osude vysielania STVR sa určite dozvieme už v nadchádzajúcich mesiacoch.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoPeter KotlárPeter PellegriniRoman MichelkoZuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie SMER-SDSNSSTVR Slovenská televízia a rozhlas