Týždeň očami Pavla Urbana: Antivaxeri demonštrovali, Bratislavčania nadávali, polícia mlčala. Má Kovařik odstúpiť?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
PROTEST: Proti novele zákona o verejnom zdraví
Účastníci počas protestu pred Prezidentským palácom proti novele zákona o verejnom zdraví, ktorá zvýhodňuje zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19. Bratislava, 29. júl 2021. Foto: SITA/Jana Birošová

V nedostatku pravých politických správ sa do popredia dostali tie, ktoré to síce nie sú, ale vyvolajú rozruch na politickej scéne. Tentoraz to bola blokáda bratislavských ulíc a reagovanie, vlastne nereagovanie polície, aby sprejazdnila komunikácie.

Zaujala ma aj správa zo sveta, že veľké internetové korporácie pustia do svojich kancelárií len zaočkovaných. Protesty som nezachytil. Čo by prípadný takýto krok vyvolal na Slovensku si neviem ani predstaviť.

Antivaxeri demonštrovali, Bratislavčania predovšetkým nadávali

Demonštrácie proti vakcinácii a opatreniam proti COVID-u 19 po blokáde parlamentu pokračovali tentoraz blokádou bratislavských ulíc. Niekoľko stoviek občanov sa rozhodlo na horúcom slnku urobiť peklo aj vodičom automobilov a cestujúcim v mestskej hromadnej doprave.

Viac o téme: Koronavírus

Neviem, čo tým chceli dosiahnuť. Určite si na svoju stranu nepridali nových podporovateľov ich akcií, ale naopak iba naštvali všetkých ostatných. Viem si predstaviť, čo si o ich spôsobe protestu mysleli vodiči, ktorí uviazli v zápchach v hlavnom meste a nestihli prísť načas napríklad do práce alebo na dôležite stretnutie. Čo si mysleli cestujúci v MHD, ktorí sa nemohli dostať tam kam mali namierené.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Ťažko možno neinformovaným vysvetliť, že to zapríčinila hŕstka šialencov, ktorá sa rozhodla stráviť deň uprostred hlavných ciest v centre Bratislavy. Áno, možno som demonštrujúcich urazil, keď som ich nazval šialencami, ale ako nazvať hŕstku ľudí, ktorí pre svoje presvedčenie strpčia život tisícom občanov.

Nepopieram právo na názor, veď aj v dedinskej krčme si denne vymieňam názory na očkovanie so spoluobčanmi. Samozrejme aj tu som s mojim pozitívnym názorom v menšine, ale po hlučnej diskusii sa to predsa skončí ďalším pivom. Nikto predsa nebude niekomu znepríjemňovať život iba pre to, že myslí inak ako on.

Kde bola polícia?

Veľa škaredých slov sa určite vo štvrtok ušlo aj slovenskej polícii, ktorá tolerovala všetko to, čo sa na cestách dialo. Môj sused pri treťom pive povedal, aby sme aj my šli protestovať.

“Zablokujme autami cestu a budeme tam až dovtedy kým nám znovu neotvoria obľúbenú krčmu, kam sme donedávna chodili. Viem, že tým nič nedosiahneme, krčmu majiteľ znovu neotvorí, ale aspoň budú o nás počuť. Samozrejme polícia voči nám nezakročí, lebo máme právo protestovať a nie sme násilní. Podobne ako v Bratislave.“

PROTEST: Proti novele zákona o verejnom zdraví
Účastníci počas protestu pred Prezidentským palácom proti novele zákona o verejnom zdraví, ktorá zvýhodňuje zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19. Bratislava, 29. júl 2021. Foto: SITA/Jana Birošová

Jasné je, že táto idea sa nerealizovala, ale iba poukázala na absurdnosť takýchto protestov. Vedia, že nič nedosiahnu ale tým, že niekomu strpčia život sa dostanú do médií.

Musím uznať, že polícia konala v rámci svojho hesla „Pomáhať a chrániť“. Pomáhala a chránila tých, ktorí strpčovali život väčšine. Beriem aj výhovorku, že keby zakročila, tak by mohlo dôjsť k násilnostiam, ale polícia je platená za to, aby našla spôsob, ako ochrániť všetkých obyvateľov a nie len hŕstku. Jej činnosť-nečinnosť vyvolala veľa reakcií nielen na sociálnych sieťach ale aj medzi politickými stranami.

Policajný prezident Peter Kovařík akoby si neuvedomoval, že je v posledných týždňoch častým terčom opozície. Po nezvládnutej situácii pred parlamentom a teraz aj na uliciach Bratislavy sa stáva terčom aj vládnej koalície. On je predsa zodpovedný za poriadok v slovenských uliciach či na cestách.

Hlúpe by bolo, aby pre nezvládnutú situáciu s hŕstkou demonštrantov musel odstúpiť. Existuje však obava, že čo by si počal, ak by sa do ulíc vybralo viacej ľudí a správali sa tak ako napríklad vo Francúzsku?

Niečo aj pre odborárov

Veľké nadnárodné spoločnosti Google a Facebook oznámili, že do svojich kancelárií pustia len očkovaných zamestnancov. Pridali sa k nim aj ďalšie veľké internetové korporácie. Pripustili, že nezaočkovaní budú môcť aj naďalej pracovať z domu. V prípade Googlu dostalo e-mail s upozornením 130-tisíc ľudí, Facebook oznámil povinné očkovanie zatiaľ len zamestnancom v USA.

Dobre si treba uvedomiť slovko „zatiaľ“, lebo niečo podobné môžeme očakávať aj v ich pobočkách na celom svete, teda aj na Slovensku. Čo si potom počneme. Vyjdeme do ulíc a budeme masovo protestovať.

Očakávam, že by v takomto prípade Robert Fico a Peter Pellegrini zvolávali aspoň dve tlačovky denne, aby ukázali na porušovanie základných ľudských práv v kapitalizme. Pravdepodobne by sa aj odborári zobudili zo spánku a masovými protestmi by vyjadrili podporu slovám ich politických mecenášov.

Čo by to však pomohlo? Kancelárie spoločností by aj naďalej boli zavreté pre neočkovaných, lebo ich majitelia si želajú, aby tam chodili len zaočkovaní. Neviem, čo by mohol urobiť štát? Pokutovať ich za narúšanie ľudských práv? Možno áno, ale dokedy by potom zostali na Slovensku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Peter KovaříkPeter PellegriniRobert Fico
Firmy a inštitúcie FacebookGoogle