O niekoľko dní sa dozvieme meno nového prezidenta. Ivan Korčok a Peter Pellegrini sa usilujú získať nové hlasy od doteraz nerozhodnutých voličov, ale aj od kandidátov, ktorí do druhého kola nepostúpili. Ani jeden z kandidátov v druhom kole zatiaľ nemá istú podporu rivalov z prvého kola. Zaujímavé však boli informácie o podpore predsedu parlamentu a lídra strany Hlas-SD.
Vyjadrená aj spochybnená podpora
Líder strany Aliancia – Szövetség Krizstián Forró na spoločnej tlačovej besede vyjadril Pellegrinimu plnú podporu. Tomu by viac ako 65-tisíc voličov maďarskej národnosti prišlo vhod, lebo pred desiatimi dňami zaostal za svojim súperom o viac ako 120-tisíc hlasov.
Viac o téme: Prezidentské voľby na Slovensku 2024
Ukázalo sa však, že všetko nie je tak, ako odznelo na tlačovej besede. Forró síce podporu dal, ale jeho spolustraníci s tým nesúhlasia.
O vyjadrení jeho podpory lídrovi Hlasu vraj nevedeli a podľa podpredsedu Aliancie Mózea Szabolcsa nedodržal Forró spoločné rozhodnutie a cítia sa podvedení. Ich stranícky šéf a neúspešný kandidát ich údajne neinformoval ani o tom, že rokovanie s Korčokom ruší.
Pellegrini musel zmeniť taktiku. Prinesie mu úspech v druhom kole volieb? (komentár)
Podobná situácia sa stala aj so Štefanom Harabinom. Tesne po voľbách sa vyjadril, že nepodporí ani jedného z „finalistov“.
V médiách však odznela informácia, že bývalý sudca podporuje Pellegriniho. Stanovisko o podpore niektorým médiám poskytol Miroslav Jureňa, šéf Harabinovej kampane. Pellegrini už určite začal počítať, koľko by mu to prinieslo hlasov, ale o niekoľko hodín už bolo všetko inak.
„Vyjadrenie pána Jureňu je jeho individuálna partizánčina, hoci som dal zákaz komukoľvek a akokoľvek sa vyjadrovať, čiže som zakázal vyjadrovať sa komukoľvek vo volebnom štábe, preto som Jureňu s okamžitou platnosťou odvolal z funkcie šéfa volebného štábu,“ vyjadril sa Harabin a dôvod meniť svoje prvotné vyjadrenie zatiaľ nevidí.
Pellegrini v pasci národných voličov Harabina a Danka (komentár)
Jednoznačnú podporu vyjadrila koaličná SNS. Andrej Danko sa pred takýmto krokom chcel stretnúť s Pellegrinim a Robertom Ficom. Nevieme, aký mal zámer, ale pravdepodobne chcel vedieť, ako to bude pri prerozdelení kresiel po prípadnom zvolení Pellegriniho do prezidentského paláca. Stretnutie však odročil na dni po sviatkoch, aj keď nie je jasné, o čom bude teraz šéf národniarov vyjednávať.
Lídra Hlasu od samého začiatku podporuje ďalší koaličný partner Smer-SD. Fico niekoľkokrát verejne podporu vyjadril, ale po boku Pellegrinho sa však zatiaľ nezjavil. Neviem prečo, ale mu možno stále nemôže zabudnúť jeho útek zo strany po prehratých voľbách v roku 2020.
Možno by mu bolo trápne aby „zradca“, ako nazval Pellegrinho, sa presťahoval do Grasalkovičovho paláca a jemu sa to samotnému nepodarilo v roku 2014, keď dva roky predtým získal absolútnu moc v parlamentných voľbách. Do konca moratória sa možno predsa s Pellegrinim aspoň vyfotí.
Korčok to tiež nemá jednoznačné
O nič lepšie to nie je ani v tábore Korčoka. Podporu mu ešte pred prvým kolom vyjadrili viaceré menšie strany a KDH. Zatiaľ sa k ním nepridali Igor Matovič a Ján Kubiš.
Líder hnutia Slovensko ešte pred prvým kolom vyhlásil, že favoritovi opozície praje, aby ho volili aj voliči hnutia Slovensko. Zároveň však dodal, že uvidí, ako sa Korčok bude správať pred prvým a druhým kolom. „Ide o to, či je prospechár. To je kardinálna otázka,“ hovoril Matovič. Ešte niekoľko dní do druhého kola zostáva, ale je ticho.
Politológ Michal Cirner sa pre Pravdu vyjadril, že v prípade Matoviča to nie je nič zvláštne. „Všetko má svoj čas a pán Matovič je dobrý marketér, to sa mu nikdy nedalo uprieť, preto všetko oznamuje na poslednú chvíľu, dokonca aj kandidatúru na prezidenta podal posledný pred polnocou, keď sa končil termín na odovzdanie kandidátok,“ uviedol.
Podobná situácia je aj s Jánom Kubišom. Aj keď viacerí očakávali, že by mohol podporiť svojho kolegu diplomata Korčoka, nestalo sa tak. Po stretnutí s oboma kandidátmi sa rozhodol, že ani jedného z nich nepodporí. Do volieb však zostáv ešte niekoľko dní.
Pre oboch kandidátov je cieľom získať nových voličov z radov tých, ktorí v prvom kole nevolili. Uvidíme, koľkí z nich sa rozhodnú ísť k volebným urnám. Vyššia volebná účasť v druhom kole v doterajších voľbách najviac pomohla Andrejovi Kiskovi, aby zvíťazil nad Robertom Ficom. V prvom kole bola 43,4 percenta a v druhom kole o sedem percent väčšia.