Týždeň očami Pavla Urbana: Chceme smerovať na Východ alebo Západ? Nemá v tom jasno asi ani Fico

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Premiér Robert Fico.
Premiér Robert Fico (Smer-SD). Foto: archívne, SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.

Témou týždňa sú určite nekonečné rokovania ministra zdravotníctva Kamila Šaška s lekármi o ich hrozbe prestať od januára pracovať. Ešte sa ani zďaleka neskončili, ale vláda už pohrozila, že ak to nepôjde podobrotky, tak to pôjde pozlotky.

Tejto téme sa určite budú médiá venovať aj v nasledujúcich dňoch, ale mňa zaujala správa oficiálnej ruskej tlačovej agentúry TASS, že Slovensko spolu s Maďarskom prejavilo záujem zapojiť sa do rámca eurázijskej bezpečnostnej architektúry.

Lavrov asi klame

O záujme Slovenska zapojiť sa do euroázijskej bezpečnostnej architektúry, kde dominantnú úlohu má predovšetkým Rusko, hovoril priamo jeho minister zahraničných vecí Sergej Lavrov na medzinárodnej konferencii o eurázijskej bezpečnosti v Minsku. „Konferencie v Minsku sa zúčastnil minister zahraničných vecí Maďarska, záujem prejavuje aj Slovensko,“ uviedol Lavrov podľa agentúry TASS.

Správa šokovala nejedného obyvateľa Slovenska, ktoré je od roku 2004 v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO). Doteraz nikto v krajine nespochybňoval toto členstvo a doterajšie vlády, vrátane tej súčasnej, plne spolupracujú na všetkých aktivitách tohto spoločenstva. Samozrejme, spolupráca s organizáciou, ktorá ponúka bezpečnosť predovšetkým prostredníctvom Ruska a Činy, by znamenala koniec s NATO.

Slovenské ministerstvo zahraničných vecí samozrejme správu poprelo. „Slovensko je jasne ukotvené v bezpečnostnej architektúre Severoatlantickej aliancie a zároveň dôsledne presadzuje diplomatické riešenia akýchkoľvek konfliktov s cieľom dosiahnutia stabilného a trvalého mieru,“ uviedol komunikačný odbor slovenského rezortu diplomacie.

Pripomeniem, že slovenský šéf diplomacie Juraj Blanár (Smer-SD) sa na rozdiel od svojich európskych partnerov už po tretí raz stretol s ruským náprotivkom. Už samotné stretnutia vyvolávajú rozpaky v Európskej únii a pravdepodobne aj v NATO, lebo sa týmto naša krajina pripojila k Maďarsku, ktoré čoraz častejšie udržiava priame kontakty s najvyššími ruskými predstaviteľmi.

Neverím, že Blanár informoval Lavrova o záujme prispôsobiť sa k ich spôsobu presadzovania bezpečnosti, ale určite podobné stretnutia neprispievajú k dobrému menu Slovenska v štruktúrach, do ktorých sme sa horko-ťažko dostali.

Šangajská organizácia spolupráce je euroázijská politická, ekonomická, obranná a bezpečnostná organizácia, ktorú v roku 2001 založili Čína a Rusko. Jej ďalšími členmi sú India, Irán, Kazachstan, Kirgizsko, Pakistan, Tadžikistan a Uzbekistan.

Fico akoby nemal úplne jasno

O tom, že strana Smer-SD a tým aj samotný jej líder Robert Fico nemajú jasné, kam sa uberať, svedčia aj viaceré aktivity vládnych predstaviteľov, alebo členov Smeru-SD.

Možno najjasnejším príkladom je europoslanec tejto strany a jej podpredseda Ľuboš Blaha. Ten sa nedávno zúčastnil na samite organizácie BRICS, ktorá je akýmsi náprotivkom Európskej únie, kde samozrejme majú hlavné slovo Rusko a Čína.

„Pôjdem do Soči na summit BRICS. Dialóg s ruskými predstaviteľmi považujem za kľúčový a budem v ňom pokračovať – nech sa v Bruseli aj hodia o zem. Rusko je náš priateľ, rovnako aj Čína a ďalší,“ uviedol Blaha pred samotnou cestou.

A čo tam robil? Údajne rokoval s podpredsedom Bezpečnostnej rady Ruskej federácie Dmitrijom Medvedevom, ktorý sa Európe neustále vyhráža jadrovými útokmi. Neviem, o čom mohol Blaha rokovať, keď nemal mandát z našej strany, avšak nevieme či mu ho náhodou premiér nedal, keď sa tam osobne zúčastniť nemohol. Bolo by to asi pre neho veľké sústo.

O intenzívnej komunikácii medzi slovenskou a ruskou stranou svedčí aj nedávna cesta ministerky hospodárstva Denisy Sakovej do Petrohradu, či pripravovaná návšteva podpredsedu parlamentu Andreja Danka v ruskej Štátnej dume a „zahlásená“ je tiež návšteva samotného Fica v Moskve. Už sme takmer ako Maďarsko a tým sa netajíme.

Neviem, či premiér myslí vážne nahradenie západného spojenectva otočením sa na Východ, ale podľa mňa je to iba predstavenie pre „rusofilov“ v našej krajine, ktorých hlasy sú mu nevyhnutne potrebné. Vie, že peniaze z Európskej únie Rusko nevynahradí a takto „len“ uvidí niekoľko zlostných pohľadov v Bruseli, ale zachová si voličov, ktorým je celé divadlo venované. Alebo sa možno mýlim?…

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denisa SakováDmitrij MedvedevJuraj BlanárĽuboš BlahaRobert FicoSergej Lavrov
Firmy a inštitúcie BRICSEU Európska úniaNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvySMER-SD