Týždeň očami Pavla Urbana: Európska komisia a Žiga stopli Dankovu cestu do Ruska

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR: Rokovanie 15. schôdze
Podpredseda NR SR Andrej Danko počas rokovania 15. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 11. jún 2024. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Poslanci museli znovu zasadať, aby opravili to, čo pobabrali v minulosti. Určite s tým neboli všetci nadšení, ale možno najviac smútil podpredseda parlamentu Andrej Danko, ktorý práve v tých dňoch mal cestovať do Ruska na pozvanie Štátnej dumy.

Záchranca Čellár

Európska komisia mala podľa očakávania vážne výhrady voči schválenej novele Trestného zákona a hrozilo, že Slovensko zostane bez európskych peňazí. Čo mal premiér iné robiť, ako zvolať mimoriadnu schôdzu, aby sa odvrátila hrozba z Bruselu.

Samozrejme, Robert Fico si nechce priznať, že to v minulosti pokašľali, lebo napriek varovaniam novelu schválili. Vinu, naopak, dáva opozícii, ktorá vraj prehovorila EÚ, aby prípadne zastavila peniaze pre Slovensko. O tom však neskôr, poďme na mimoriadnu schôdzu.

Podľa očakávania, nebolo jednoduché pozháňať poslancov, z ktorých sa už mnohí vyvaľovali na plážach v Stredozemí alebo v niektorých exotických destináciách. Na prvý pokus ich bolo v parlamente málo, ale situáciu o hodinu zachránil poslanec Miroslav Čellár z Hlasu, ktorému sa nakoniec podarilo dobehnúť do budovy zákonodarného zboru.

Danko rozbaľoval kufre

Omnoho väčšie problémy však mal líder národniarov Andrej Danko. Ten sa práve balil na ďalšiu návštevu jemu priateľského Ruska, ale prišiel povel od Fica, že sa musí byť v parlamente.

Spolu s ním tak na Slovensku zostala aj celá delegácia SNS, ktorá si chcela obzrieť Moskvu a podebatovať si s predstaviteľmi ruského parlamentu. Teraz budem možno špekulovať, v poslednom čase je to na sociálnych sieťach moderné, ale otázka znie, či sa schôdza parlamentu nemohla uskutočniť napríklad vo štvrtok a nie v pondelok, keď mal byť Danko práve v Rusku.

Schôdzu zvolal podpredseda parlamentu Peter Žiga, ktorého tam nominoval Hlas-SD. Vieme, že v poslednom čase vzťahy medzi Hlasom a národniarmi nie sú práve ružové a toto mohla byť malá pomsta voči Dankovi.

Ešte raz chcem podotknúť, že ide iba o moje špekulácie, ale všetci dobré vieme ako v poslednom čase vznikajú „hodnoverné“ správy na sociálnych sieťach. Rozdiel je v tom, že ja som to uviedol ako špekuláciu, kým v iných prípadoch sa to berie, ako stopercentná pravda.

Poslanci musia byť v pozore

Poslancom vládnej koalície odporúčam, aby sa v nasledujúcich týždňoch radšej zdržiavali v niektorých z blízkych krajín, z ktorých by sa rýchlo mohli vrátiť do krajiny, napríklad aj autom. Vieme, že narýchlo zháňať letenku nie je lacný špás.

Píšem to preto, lebo aj podpredseda vlády Peter Kmec v diskusnej relácii TA3 uviedol, že vláde prišiel ďalší list od Európskej komisie vzťahujúci sa na novelu Trestného zákona. „Zostali otvorené niektoré otázky, ktoré sa týkajú právneho štátu, kde ministerstvo spravodlivosti naďalej komunikuje s Európskou komisiou,“ uviedol.

Samozrejme, aj podľa Kmeca je komisia ovplyvnená názormi slovenskej opozície a preto tieto listy. Otázne však je, ako môže mať opozícia také silné slovo v Európskej komisii, keď vládna koalícia tam má vlastného človeka, a to podpredsedu komisie Maroša Šefčoviča.

Ako on lobuje za Slovensko a svojich koaličných partnerov, ako to, že komisia viac verí opozícii, ako samotnej vláde. Na toto nám určite málokto z jej radov odpovie, ale jedno je isté, poslanci vládnej koalície buďte v strehu, možno čoskoro budete musieť znovu utekať na hradný vŕšok.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoMiroslav ČellárPeter KmecPeter ŽigaRobert Fico
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaHlas-SDSNS Slovenská národná strana