Opozícii sa aspoň z časti podarilo zablokovať novelu Trestného zákona. Protesty v uliciach, ale predovšetkým obštrukcia v parlamente, prinútili vládnu koalíciu, aby sa poslanci touto zákonnou normou zaoberali až o mesiac. Samozrejme, premiér Robert Fico nepripúšťa, aby sa niečo v návrhu menilo, ale počkajme ešte mesiac, lebo aj tlak Európskej únie silnie a v hre sú predsa veľké peniaze, ktoré nám Brusel môže zablokovať.
Opozícia zvíťazila, ale len zatiaľ
Návrh novely Trestného zákona vyvolal veľký rozruch. Opozícia od začiatku tvrdí, že ide o pomstu Fica voči všetkým, ktorí dostali „jeho ľudí“ za mreže.
Vláda to samozrejme odmieta, ale podivné je, že sa to malo udiať v skrátenom legislatívnom konaní. Vysvetlenie, že sa má zabrániť ďalším porušovaniam ľudských práv, neznie veľmi presvedčivo. Do všetkého sa zapojili aj mimovládky a znovu sme v Bratislave mali veľké zhromaždenie, kde jeho účastníci žiadali stiahnutie návrhu.
Týždeň očami Pavla Urbana: Matoviča už ani opozícia nechce, Ficovi šliape na päty Európska komisia
Povolenou obštrukciou opozície v parlamente zase hrozilo, že sa do konca roka neprijmú ďalšie dôležité zákony, ktoré sú nevyhnutné pre riadny chod štátu, napríklad štátny rozpočet.
Zamiešal sa aj Brusel, kde predstavitelia konštatovali, že sa navrhnutou novelou zaoberajú a naznačili aj možné zastavenie prísunu peňazí na Slovensko. Takže nakoniec sa bude parlament úpravou Trestného zákona zaoberať až v januári.
Fico sa „rozohnil“
Predstavitelia koalície sa snažili posunutie návrhu na január vysvetliť dôležitosťou prijatia štátneho rozpočtu, ale dôvody treba hľadať určite aj niekde inde.
Fico vie, aká je atmosféra v Bruseli a veľmi ho naštvala diskusia v Európskom parlamente, kde podľa neho niektorí slovenskí poslanci klamali o pripravovanej novele. „Takéto veci nerobia ani potkany. Škodiť vlastnej krajine v mene politického súboja môžu len bezcharakterné protislovenské indivíduá,“ uviedol premiér.
Neviem však, v ktorej demokratickej krajine zasa vláda takýmto spôsobom ide meniť zákon, ktorý môže priniesť drastické zmeny v trestnom práve. Mohla sa aspoň „pro forma“ viesť diskusia a prijať zákon podľa vlastných predstáv. To by však nebol Robert Fico, ktorý chce aj takto ukázať svoju moc.
Salieri bol údajne s Mozartom priateľ
Tŕňom v oku premiéra Fica je predovšetkým predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka, ktorý sa z neznámeho a neskúseného politika stal skutočným lídrom opozície.
Vie, že svieža krv v slovenskej politike, môže riadne zamiešať karty a znepríjemniť život tým, ktorí sú v nej desaťročia, lebo ľudia už majú niekedy dosť nekonečných sľubov od politikov, z ktorých viaceré nedodržia.
Relatívne nová tvár priláka nerozhodnutých voličov a môžu nastať problémy. Pripomeňme si Richarda Sulíka či Igora Matoviča, ktorí v jednej chvíli ponúkli niečo iné a ľudia im uverili. Fico to na vlastnej koži pocítil v roku 2020.
Lídra opozície prirovnal k Antoniovi Salierimu. „Nech sa nenahnevá pán mladý Šimečka, ale ja ho vnímam ako môjho Salieriho,“ konštatoval premiér. Tohto talianskeho skladateľa poznáme predovšetkým z filmu Miloša Formana, Amadeus, kde intrigoval proti géniovi Wolfgangovi Amadeovi Mozartovi.
Pravda je však pravdepodobne úplne iná. Podľa viacerých zdrojov to vymyslel Mozartov životopisec, dokonca vraj boli priateľmi a spoločne aj skomponovali jednu skladbu. Možno by Fico mal pozrieť aj iné zdroje a nielen pozerať filmy.