Máme za sebou prvý riadny test po parlamentných voľbách v roku 2022. Aj keď občania nevoli strany, ale jednotlivcov, predsa sa ukázal potenciál jednotlivých politických subjektov. Hlavu v smútku iste má predseda Smeru Robert Fico, ktorý musel uznať, že jeho politické dieťa Peter Pellegrini vie v politike lepšie chodiť. Matovič by mal tiež pouvažovať ako ďalej, keď ani jeho blízki nechcú, aby ich prišiel podporiť.
Pellegrini zobral Ficovi primát
Komunálne a župné voľby prvý krát proti sebe postavili Roberta Fica a Petra Pellegriniho. Ten prvý musel zohnúť hlavu a uznať porážku.
Komunikačné a župné voľby do VÚC 2022 na Slovensku
Výsledky volieb 2022 (komunálnych a župných do VÚC): Zvolení župani, krajskí poslanci a primátori miest
Ešte pred voľbami tušil, že tentoraz nebude oslavovať a preto do poslednej chvíle navrhoval svojmu bývalému spolubojovníkovi aby nešli proti sebe. Ten však pochopil situáciu, v akej sa Fico nachádza a nechal ho, aby si vyžral, čo si sám navaril. Veď aj po zverejnení výsledkov uviedol, že už dosť bolo vyplakávania a osočovania zo strany Smeru.
Preferencie politických strán nasvedčovali, že Fico na Pellegriniho nemá. Spoločnosť už nechce konfrontáciu, ale pokoj a to Fico nenúkal. Spomeňme si na rok 2013, keď Fico po podobných voľbách jasal, že má piatich županov a ešte aj spriazneného Tibora Mikuša v Trnave. Tentoraz ani jedného a rovnaká situácia je aj vo všetkých väčších mestách Slovenska.
Niektorí primátori prestúpili do Hlasu a ďalších jednoducho ľudia nechceli. Najväčšiu porážku utrpel v nitrianskej župe. Milan Belica, ktorý tu panoval od vytvorenia krajov, tentoraz musel uznať porážku a prenechať kreslo náprotivku práve z Hlasu Branislavovi Becíkovi. Či to niečo zmení v kraji uvidíme, ale verím, že si nový župan dá preveriť ako sa za uplynulých 21 rokov v kraji vládlo.
Matovič oslavovať tiež nemôže
Predseda OĽaNO Igor Matovič zatiaľ verejne neokomentoval výsledky volieb. Áno, ani som nečakal, že sa do toho bude hrnúť, keď jeho kandidáti sa ešte pred voľbami modlili, aby ich neprišiel podporiť práve on. Dobre vedeli, že by im to nepomohlo, ale skôr naopak by ich ešte viac spájalo so stranou, ktorá práve nie je najpopulárnejšou v krajine a jej líder už dlhšie vedie rebríček nepopulárnych politikov.
„Bála som sa, ľudia mi v kampani vyčítali, že som z OĽaNO,“ uviedla staronová žilinská županka Erika Jurinová. Potvrdila, že značka OĽaNO môže viac uškodiť, ako pomôcť. „Obávala som sa, že emócia z národnej úrovne môže byť problémom pre regióny. V kampani najviac protikandidáti využívali značku OĽaNO,“ konštatovala. Priznala, že o podpore Matoviča ani nerozmýšľala.
Je to určite varovanie pre samotného lídra, keď jeho úspešní spolustranníci od neho bočia, čo nie je obvyklé v politickom živote. Je to varovný prst pre stranu, že nie všetko funguje ako by malo.
Že existuje problém potvrdzujú aj ďalší členovia OĽaNO, ktorí vehementne podporovali svojho lídra a nedostali sa ani do mestských, či krajských zastupiteľstiev. Veď mimo politiky na lokálnej úrovni je napríklad Michal Šipoš, ktorý sa nedostal ani do mestského zastupiteľstva v Starej Ľubovni, ale rovnako ani Gábor Grendel, Andrej Stančík, Tomáš Šudík a ďalší. Sem zaradím aj Juraja Šeligu zo strany Za ľudí, ktorému určite nepomohla podpora Igorovi Matovičovi pri hlasovaní o jeho odvolaní. Ešte horšie dopadli niektorí kandidáti na županov z OĽaNO, kde sa ich podpora pohybovala okolo piatich percent.
Pre objektívnosť povedzme, že sa to nepodarilo ani niektorým z iných strán, čo iba potvrdzuje, že ľudia na lokále volia predovšetkým konkrétne osoby, kým na celoštátnej úrovni sa hlasovaním za stranu, dostanú do parlamentu aj takí, ktorí by tam možno nemali byť.