Týždeň očami Pavla Urbana: Halloween na hranici v podaní Fica a Danko začína dvíhať prst

SNS: Rokovanie s predsedom strany SMER SSD
Zľava: Predseda SNS Andrej Danko líder strany Smer-SD Robert Fico. Foto: SITA/Martin Medňanský.

Premiér a minister vnútra ukázali, že migranti na Slovensku nemajú čo hľadať. Čakali ich na slovenskej hranici s vodným delom. Ale títo, akoby naschvál neprišli. Fico, okrem hraníc, bojuje za Slovensko aj v Bruseli, ale iba pred médiami. Predseda národniarov Andrej Danko nie je spokojný s tým, že sa tak nedeje aj v rokovacej sále.

Migranti sa stratili

Noc pred „halloveenskym večierkom“ premiér Robert Fico a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok na hranici s Maďarskom usporiadali jeho generálnu skúšku.

Tentoraz mali vystrašiť migrantov, lebo podľa niektorých správ práve k nám prichádzala veľká vlna utečencov. Pripravené bolo aj vodné delo, lebo sa asi očakával nával aký Slovensko ešte nezažilo. K dispozícii boli tiež drony, psy a počas dňa mali nastúpiť aj kone.

Verím, že občania v pohraničných oblastiach, keď videli premiéra a šéfa rezortu vnútra s celou technikou pre boj s migrantmi, začali zamykať domy a rýchlo sa schovávali, aby ich nedajbože niektorí migrant, ak náhodou prekĺzne cez bojovú líniu, neprekvapil.

Všetko bolo pripravené na akciu, o ktorej by sa hovorilo široko-ďaleko, lebo malá krajina ako je Slovensko ukázala, ako sa treba brániť proti migračnej vlne, ale čuduj sa svete žiadny migrant neprišiel.

Namiesto veľkolepej akcie, vojaci postávali na hraniciach, ale márne, nemohli ukázať čo vedia. Hneď ráno, keď scenáristi uvideli, že sa stanú iba témou vtipov a nie hrdinami, akciu odvolali. Neviem prečo organizátori podujatia nenašli aspoň nejakých anonymných hercov, ktorí by sa akože pokúšali prekročiť hraničné pásmo, aby akcia splnila svoj účel.

Kto zlyhal? Asi migranti

Pred týždňom som pripomenul sľub Roberta Fica, že na každých 50 metrov hranice postaví policajné a vojenské hliadky, aby zabránili migrácii. Teraz sa pokúsil ukázať, že sľub dodržuje, samozrejme nie hliadka na každých 50 metrov, lebo kto by nazbieral na Slovensku viac ako 100-tisíc vojakov a policajtov, ale aspoň pred kamerami to malo vyzerať ohromujúco. Aj tak bolo.

Namiesto hrdinami, sa premiér a minister vnútra stali terčami posmeškov. Aj niektorí členovia koaličnej vlády sa radšej nechceli vyjadrovať k spomínanej akcii.

Otázky by vraj mali smerovať na Matúša Šutaja Eštoka. Práve minister vnútra by mal vysvetliť, čo sa chcelo dosiahnuť. Šutaj Eštok však mlčí, lebo asi uvidel, že bez odporu počúvať premiéra, sa neoplatí. Na jeho rozkaz začal robiť čistky na ministerstve, za čo si tiež vyslúžil vlnu kritiky a teraz sa stal aj predmetom vtipov.

Neviem či Hlas-SD, ktorého je minister vnútra nominantom, si takto predstavoval začiatok vládnutia so Smerom-SD. Jeho predseda Peter Pellegrini samozrejme mlčí, lebo si nechce pohnevať Fica pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami.

Danko vystrkuje rožky

Spôsob vládnutia so Smerom si takto nepredstavoval ani šéf národniarov Andrej Danko. Predovšetkým preto, lebo vie, že bez neho by koalícia nebola.

Začalo sa to Ficovou návštevou Bruselu ihneď po vymenovaní novej vlády. Silné slová premiéra, ako tam buchne po stole a povie, že už bolo dosť vojenskej pomoci Ukrajine, zostali silné iba pred kamerami.

Vo zverejnenom dokumente zo sídla Európskej únie vidno, že súhlasil so všetkým, čo sa tam navrhlo a postoj Únie sa nemení. Danka to veľmi sklamalo a nechal sa počuť, že sa o tom bude musieť porozprávať s premiérom.

Nepáčia sa mu počínania aj niektorých ministrov, predovšetkým z Hlasu. Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková ho sklamala, lebo vraj „rozpráva o povinnom očkovaní“, minister školstva Tomáš Drucker mu oponoval tým, že podľa neho mimovládky v školách nie sú problémom.

„Pokiaľ budú jednotliví ministri rozprávať veci, ktoré nie sú v programovom vyhlásení vlády a ktoré sú absolútne v rozpore s tým, čo je základná politická agenda napríklad SNS alebo Smeru, tak je to cesta do pekla,“ povedal pre Pravdu minister životného prostredia, nominant národniarov, Tomáš Taraba.

Zaujímavá bude tvorba programového vyhlásenia vlády a čo sa tam bude nachádzať. Predpokladám, že všetky problematické body budú vynechané, aby to aspoň navonok vyzeralo tak, že všetko je v poriadku. Uvidíme. Ale zdá sa, že Danko je pre Fica zatiaľ väčším problémom ako Pellegrini.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoMatúš Šutaj EštokPeter PelegriniRobert FicoTomáš DruckerTomáš TarabaZuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie Hlas-SDSMER-SDSNS Slovenská národná strana