Týždeň očami Pavla Urbana: Matovič sa akože ospravedlnil Sulíkovi, Kollár chce predčasné voľby

Boris Kollár, Igor Matovič, Richard Sulík
Zľava: Šéf parlamentu Boris Kollár (Sme rodina), minister financií Igor Matovič (OľaNO) a šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík (SaS). Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.

Uplynulý týždeň nám toho veľa priniesol. Najväčšiu pozornosť určite upútalo opätovné hlasovanie o sociálnom balíčku z dielne Igora Matoviča. Nestalo sa nič nového. Presadil ho iba za podpory kotlebovcov. On v tom nevidí žiaden problém, tak ako my nevieme, prečo je stále vo vláde. O balíčku som už písal a jednoducho neviem, čo tam treba dodať.

Premiér Eduard Heger asi konečne zaúradoval a donútil Matoviča, aby sa ospravedlnil za svoje slová na adresu Richarda Sulíka. Niekto si povie, že znovu nastane idylka v koalícii, ja tomu neverím.

Kto o čom, Boris Kollár sa znovu chystá porušiť koaličnú zmluvu. Sám si je toho vedomý, ale ponuka v súčasnosti najsilnejšej strany, aspoň podľa preferencií, Hlasu-SD o povolebnej spolupráci je lákavá a zabezpečí teplučké miesto pre neho a jeho „rodinu“ aj na nasledovné štyri roky.
Mohol by som písať aj o medveďoch v parlamente, ale tom o týždeň, lebo rozprávka sa ešte neskončila.

Ospravedlnenie Matoviča Sulíkovi sa mi nezdá úprimné

Po náznakoch, že súčasná koalícia po n-týkrát končí, spozornel aj premiér Heger. Mnohí mu vyčítajú, že vôbec nekoná a necháva Matoviča, aby si robil čo chce, bez ohľadu, či to ohrozuje súčasnú vládu.

Matovič zastal pred kamery, verejne sa ospravedlnil svojmu koaličnému partnerovi a prosí o odpustenie. Samozrejme čaká, že tak urobí aj druhá strana. Krok krásny, keby nebolo keby. Samozrejme v tom ospravedlnení nemohol nespomenúť, že je vlastne obeťou práve on, lebo z opačnej strany za tri dni došlo až k 365 útokom na jeho osobu. A tu je vlastne problém.

Matovič nechce uznať, že je za problémy v koalícii v poslednom čase na vine práve on, lebo to, čo vykrikoval na všetkých, ktorí nepodporili jeho najnovší sen o sociálnom balíčku, sa nedá ani spočítať. Podľa najnovšieho vyhlásenia je on obeťou, lebo akože iba odpovedal na útoky. Preto sa mi ani nezdá jeho ospravedlnenie úprimné. Počkajme, kým znovu v sne nedostane novú ideu ako sa zapáčiť občanom bez ohľadu, či je to v poriadku, alebo nie. Veď on je predsa neomylný.

Pripomínam, že ešte stále som nedostal odpoveď na otázku, kde sme v sociálnom balíčku my, dôchodcovia. Najnovšie predstavil balíček o pomoci zamestnancom štátnej správy. Musím ho pochváliť, že tentoraz nebude prihliadať iba na to, kto má deti, alebo nie. Možno nemám pravdu, ale slovko dôchodca som nepočul. Samozrejme prečo aj, veď my nie sme budúcnosť krajiny, a aj tak nás už čoskoro nebude. Neviem, či to nechce urýchliť.

Kollár chce nové voľby

Boris Kollár a Richard Raši v relácii Na telo takmer podpísali budúcu koaličnú zmluvu. Sme rodina si vie predstaviť byť po voľbách vo vláde so stranou Hlas-SD, a, samozrejme, tá ihneď lásku opätovala. Čo na tom, že ide o koaličnú a opozičnú stranu, treba myslieť na budúcnosť.

Otec „rodiny“ si je vedomý, že sa koalícia súčasných strán už nezopakuje. Jedna strana sa asi do parlamentu nedostane a ďalšie dve strany si nevedia prísť na meno. Preto jeho vyjadrenie nikoho neprekvapuje.

Pozrime sa, čo robil v minulosti. Koalíciu podporil, keď mu to vyhovovalo, ale na druhej strane ťažko aj spočítame, koľkokrát porušil koaličnú zmluvu. Mohol si to dovoliť, lebo stále bol najmilším koaličným partnerom Igora Matoviča. Teraz už hľadá nového kamaráta, kde by bol znovu najmilším partnerom.

Neviem, čo na to povie Matovič. Asi nič, lebo si je možno vedomý toho, že do vlády sa asi ťažko dostane. Neviem, či mu bude neprekážať ani Kollárova iniciatíva o návrhu ústavného zákona o skrátení volebného obdobia, ktorou sa chce ukázať v najlepšom svetle novým koaličným partnerom. Veď predsa ich cieľ je, aby referendum o predčasných voľbách bolo spolu s komunálnymi voľbami, a Kollár chce, aby sa to dovtedy stihlo aj legislatívne ošetriť.
To, že tu budeme mať znovu pri koryte Fica mu asi nevadí. Dôležité je, že tu budú jeho ľudia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárIgor MatovičRichard RašiRichard SulíkRobert Fico
Firmy a inštitúcie Hlas-SDSme rodina