Týždeň očami Pavla Urbana: Matovič znovu pobavil občanov, žiaľ jeho vyjadrenia nie sú na smiech

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VLÁDA: Rokovanie 60. schôdze
Minister financií Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Pred týždňom som sa sťažoval, že politici akoby zaspali a politickí novinári nemali do čoho pichnúť. Hneď na to sa to však všetko zmenilo. Kto iný, ak nie Igor Matovič, si pustil ústa na špacír a nadhodil témy na ďalšie koaličné trenice. Minister zdravotníctva si mohol odpustiť dovolenku do Ománu, ale jeho kritika z úst Roberta Fica z Jordánska ozaj znie smiešne.

Koalícia bude mať ďalšie témy na diskusiu

Predsilvestrovský rozhovor šéfa OĽaNO Igor Matoviča pre tlačovú agentúru pre niektorých vyznieva ako silvestrovský vtip, ale žiaľ všetci dobre vieme, že svoje slová stále chápe vážne. Spochybňovanie vládnej koalície je z jeho úst na dennom poriadku.

Vo svojich fantazmagóriách ide najnovšie tak ďaleko, že vraj pred voľbami museli pribrzdiť s kampaňou, aby sa niektoré strany mohli dostať do parlamentu. Naráža tým predovšetkým na SaS, ktorá je najväčším terčom jeho útokov.

Jasné je, že už nevie, ako má čeliť strane, ktorá je v súčasnosti lídrom v preferenciách súčasnej koalície. Nechcem povedať, že všetky kroky jej predsedu Richarda Sulíka boli kóšer, ale ak by ich porovnali s krokmi Matoviča nie je o čom hovoriť.

Súboj týchto dvoch lídrov trvá už od volieb. Boli sme svedkami ich denného prekrikovania v súvislosti s protipandemickými opatreniami keď sa aj spočítavali obete. Len aby sa dokázalo, kto má pravdu.

Žiaľ, tých obetí je veľmi veľa a pravdu mali tí občania, ktorí žiadali aby sa prestalo s hľadaním vinníka a konečne niečo robilo. Doplatil na to Matovič, keď musel opustiť miesto premiéra, kde je zasa najväčší vinníkom práve Sulík.

Staronovým terčom je aj ministerka Kolíková

Matovič nevylúčil, že sa pokúsi otvoriť koaličnú zmluvu, aby sa zbavil Márie Kolíkovej na poste šéfky ministerstva spravodlivosti. Týmto asi chce pomôcť svojmu najmilšiemu koaličnému partnerovi Borisovi Kollárovi, ktorý túto tému začal ešte skôr.

Ten by po zatknutí Vladimíra Pčolinského asi povymieňal všetkých ľudí na polícii a spravodlivosti, samozrejme okrem generálneho prokurátora Maroša Žilinku, ktorý exšéfa slovenských tajných dostal na slobodu.

Vráťme sa však k Matovičovi. Na Kolíkovú zaostril po odchode časti poslancov Za ľudí do poslaneckého klubu jeho najväčšie nepriateľa. SaS sa tým stala druhým najsilnejším poslaneckým klubom v koalícii a vzhľadom na pokles preferencii OĽaNO aj najsilnejším koaličným politickým subjektom.

Toto je už pre Matoviča priveľa a najnovšími vyjadreniami neprekvapuje. Ja jeho frustráciu chápem, ale namiesto toho aby bojoval proti koaličným partnerom, radšej by mohol hľadať cestu ako zvýšiť vlastnú popularitu.

Rozdávaním peňazí nás všetkých sa mu to nedarí, určite ani pokračovanie v hádkach neprináša ovocie, možno by mohol porozmýšľať o tom či práve on nie je na príčine poklesu preferencií OĽaNO. To však chcem od márnomyseľného Matoviča asi veľa.

Lengvarský odchodom do Ománu nemal provokovať verejnosť

Ďalšia cesta vysokého štátneho úradníka vyvolala diskusiu v spoločnosti. Pripomeňme cesty Kollára do Londýna, keď ľudia nemohli cestovať, Fica do Grécka, keď nevieme či dodržal opatrenia pri návrate do krajiny, alebo Sulíka do Dubaja.

Tentoraz je terčom kritiky minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, ktorý si počas šírenia omikronu odskočil oddýchnuť do Ománu. Môže sa samozrejme brániť, že žiaden zákaz cestovania neexistuje, ale ako šéf rezortu zdravotníctva by mal ísť príkladom. Ešte horšie pre neho je, že tam cestoval po výzva slovenského rezortu zahraničia, aby ľudia zvážili cestovať do cudziny.

Podľa očakávania tento jeho krok ihneď vyvolal vlnu kritiky opozície. Hlas-SD ho chce odvolať, Matovič vyhlasuje, že Lengvarský je sociálny autista. Neprekvapilo by ma keby v prípade návrhu na odvolanie ministra niektorí jeho prívrženci hlasovali spolu s navrhovateľmi.

Matovič sa totiž už dávnejšie snaží znevážiť prácu Lengvarského a neskrýva svoj postoj, že by to exminister Marek Krajčí robil lepšie, samozrejme s ním v čele vládneho kabinetu. Nevylučujem, že by tým svoju stranu úplne vzdialil od parlamentných lavíc. Možno by to bolo aj dobre.

Najsmiešnejšie v kritike vyznel Robert Fico. Cestu Lengvarského do Ománu kritizuje z neďalekého Jordánska. Radšej by mal mlčať a zabehnúť za ministrom na kávu, veď sú v rovnakých končinách.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris KollárIgor MatovičRichard SulíkRobert FicoVladimír LengvarskýVladimír Pčolinský
Firmy a inštitúcie Hlas-SDOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a Solidarita