Už sme sa aj toho dočkali. Predseda strany Smer-SD Robert Fico, ktorý konštantne zbrojí proti úradníckej vláde Ľudovíta Ódora, zrazu podporil jej ministra vnútra Ivana Šimka. Nejde však o nejaké sympatie, ale jednoducho Šimko napísal niečo, čo sa Ficovi páči a je jednou z hlavných tém jeho predvolebnej kampane.
Má byť polícia pod vplyvom politikov?
Minister Šimko asi nemyslel nič zlého, keď napísal, že „v demokratickej spoločnosti musí byť donucovacia moc štátu pod veľmi presne ustanovenou, ale účinnou kontrolou politickej moci“. Vyvolalo to však vlnu reakcií s výzvami na jeho odstúpenie, prípadne odvolanie prezidentkou Zuzanou Čaputovou.
Šimkove slová boli reakciou na brutálnu vraždu 39-ročnej ženy a kritizoval policajtov, že pochybili. To však asi nie je úplne pravda a preto by minister, hoci aj dočasný, mal zvažovať slová. Reakciou bola dokonca aj možná rezignácia policajného šéfa Štefana Hamrana.
Ministra Šimka osobne poznám už asi 30 rokov. Mnohokrát sme sedeli pri debatách o politike na Slovensku a preto ma jeho slová veľmi prekvapili. Pravdepodobne nemyslel, že nejaký politik môže zavolať policajnému prezidentovi, aby ho úkoloval čo má robiť, ale žiaľbohu tak to vyznelo.
Ešte viac ma prekvapila jeho reakcia po vlne kritiky, že „nemá veľkú chuť rozoberať svoju súkromnú literárnu činnosť“. Nie pán minister, vy ste teraz súčasťou vlády, aj keď dočasnej, a vaše vyjadrenia nemôžu byť „súkromnou literárnou činnosťou“. Týka sa to predovšetkým situácie na Slovensku, kde je vláda dočasná, idú voľby a každý prešľap sa ihneď zneužije v predvolebnom boji. A takýto skúsený politik, ako vy, by to mal vedieť.
Fico jasá, konečne ho niekto podporuje
Šimkove slová ihneď vyvolali vlnu nevôle v demokraticky zmýšľajúcej časti spoločnosti. Igor Matovič, ktorý je nešťastný z predčasných volieb a úradníckej vlády, žiadal aby bol minister vnútra ihneď odvolaný.
Prezidentka zakročila znovu rozumne. Stretla sa s dotknutými stranami a snažila sa situáciu pokojne vyriešiť. Konečné rozhodnutie sa dozvieme v priebehu týždňa.
Čaputová sa stretla so Šimkom, o situácii na ministerstve vnútra hovorila aj s Hamranom
Jasal jedine Robert Fico, ktorý konštatoval, že „Šimko správne zdôrazňuje, že polícia nemôže mať rozviazané ruky tak, že si robí, čo chce“. On to najlepšie pocítil, lebo keď nie je politická kontrola, zrazu sa pod drobnohľad orgánov činných v trestnom konaní dostali nielen jeho najbližší, ale aj on sám.
Keď bol on pri moci, to sa predsa nemohlo stať. Každý v polícii vedel, že stíhať sa môžu všetci, ale nie aj „naši“. Potvrdzuje to veľké množstvo súčasných vyšetrovaní ľudí z jeho éry. Vie, že by sa to pre jeho ľudí mohlo skončiť zle, niektorí sú už aj právoplatne odsúdení, kým niektorí sa trestnému stíhaniu vyhýbajú, ale ďakujúc generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi a paragrafu 363.
Všetci dobre vedia, že ak vyhrá voľby, polícia bude môcť robiť iba to, čo jej on dovolí a preto aj podporuje politickú kontrolu orgánov činných v trestnom konaní. Žiaľ Šimko si to asi neuvedomil a tak prihral loptičku na volej práve jeho politickému oponentovi. Možno sa však mýlim, lebo oponent môže byť zrazu spolupracovník? U členov KDH sa to nikdy nevie naisto.