Jevgenij Prigožin začal svoj pochod na Moskvu, ale nečakane cúvol.
Z jeho akcie mali strach takmer všetci v ruskom vedení, podobne sa však cítili aj mnohé politické strany po celej Európe, ktoré využívali práve podporu Vladimíra Putina, aby zlanárili voličov na svoju stranu.
Podobné to určite bolo aj na Slovensku, lebo aj u nás niekto velebí silné Rusko a doteraz sa im darilo. Ukázalo sa však, že Putin nie je tak silný, ako sa mnohí domnievali.
Putin má na Slovensku veľa obdivovateľov
Podobne rýchlo, ako začal Prigožin svoju akciu, tak rýchlo ju aj skončil. Svetoví analytici poukazujú, že celý tento, možno najsmiešnejší pokus o prevrat v najväčšej krajine na svete, však poukázal, že sila Putina nie je taká, ako ju predstavujú jeho podriadení.
Prigožin zastavil postup na Moskvu a odíde do Bieloruska, k situácii sa v prejave vyjadril aj Putin (online/video+foto)
Pochod na Moskvu sa však skončil po niekoľkých hodinách, ale správy z Ruska svedčili o tom, že akcia vážne naštrbila ego neobmedzeného vládcu Ruska.
Určitá dohoda sa zrodila, ale nikto nevie jej obsah. Nechajme nech dôsledky pokusu o štátny prevrat pre Rusko hodnotia ľudia, ktorí sa v tom dobre vyznajú, ale musíme uznať, že aj na Slovensku, mali niektorí politici strach z prípadného úspechu Prigožina.
Silný vplyv Ruska na Slovensku
Je známe, že vplyv Ruska na Slovensku je veľmi silný. Blížiace sa predčasné parlamentné voľby boli ideálnou príležitosťou, aby „veľký brat“ pomohol niektorým politickým predákom dostať sa k moci a tým pomôcť Putinovi v značnej miere ovládať ďalšiu krajinu v rámci Európskej únie. V Maďarsku sa to podarilo, na rade bolo Slovensko.
Potlačením Prigožinovej vzbury sa nestabilita v Rusku neskončila, myslí si generál Macko
Prieskumy verejnej mienky dávali jasne najavo, že veľké množstvo občanov Slovenska akoby fandilo Putinovi v jeho agresii na Ukrajine. Okrem dezinformácií na sociálnych sieťach spravovaných Moskvou k takémuto stavu značne prispievali aj politici, ktorí sa snažili zneužiť turbulentnú situáciu vo vládnej koalícii.
Putin zrejme obetoval Šojgua, Gerasimova a ďalších, aby zastavil Prigožina
Mesiace sme počúvali o tom, že Ukrajine netreba vojensky pomáhať, ale poskytnúť jej iba humanitárnu pomoc. Jedným slovom, aby mali čo jesť a čím sa prikryť. To, že by na nich padali bomby ich nezaujímalo.
Niektorí dokonca zašli tak ďaleko, že podľa nich Rusmi okupované územia na Ukrajine boli stále ruské a prečo teraz z toho robiť problém. Opýtam sa ich, čo by robili, keby sa niektorý sused Slovenska správal ako Putin, lebo tvrdia, že niektoré územia jej naveky patrili a prečo z toho teraz robiť problém.
My, starší občania si pamätáme 90-roky a kroky strán, ktoré teraz velebia akcie Ruska.
Strach zavládol pri obdivovateľoch Putina
Strach u niektorých politikov nebol z toho, čo by sa mohlo stať s Ruskom, ale predovšetkým z toho, či by sa v tejto krajine mali čas zaoberať Slovenskom. Ich proruský naratív bol v značnej miere, možno len verbálne, podporovaný Moskvou.
Ľudia začínali veriť, že by nám bolo lepšie v objatí „veľkého medveďa“ ako v Európskej únie. Neviem však, čo by robili ak by ten „medveď“ prišiel aj na naše územie s tankmi a delostrelectvom, podobne ako na Ukrajinu.
Tento scenár je veľmi pravdepodobný, ak by medzinárodné spoločenstvo nepomáhalo Ukrajine aj vojensky, a nie iba humanitárne. Akcia Prigožina mohla u niektorých znamenať vážne ohrozenie ich snahy dostať sa k moci.
Doteraz velebili Putina ako vládcu, ktorý vie zaviesť poriadok v krajine a podľa jeho vzoru by aj oni to vedeli na Slovensku. Zrazu sa ukázalo, že sila ruského prezidenta nie je až taká ako si mnohí predstavovali. Neviem ako mohlo niekoľko tisíc žoldnierov ohroziť Kremeľ, ale strach v hlavnom meste Ruska bol evidentný. Ukázalo sa, že ani Putin nemá pod kontrolou celú krajinu a preto aj jeho stúpenci začali mať strach, ako vysvetliť občanom to čo sa dialo v sobotu.
Samozrejme všetky zásluhy za pokoj budú pripisovať práve Putinovi, ale ten nezasiahol pevnou rukou, ako si to želali jeho obdivovatelia u nás, lebo vidieť, že strachovládou sa dá určitý čas panovať, ale nie donekonečna. Mali by si to uvedomiť aj predáci niektorých politických strán na Slovensku. Prekvapuje, že aj po najnovších udalostiach vyhlasujú, že Putin je najväčším priateľom Slovenska. Či by tak povedali, keby sa akcia Prigožina neskončila tak ako sa skončila.