Protiústavné odobratie mandátu, oblievanie vodou či okupovanie rečníckeho pultu… Tí, čo pozornejšie sledujú slovenský parlament, si určite spomenú na všeličo, čo sa už udialo v našom zákonodarnom zbore. Ale vypožičanie poslanca jednej strany inej, to sme tu ešte nemali.
Fico a Danko si robia čo chcú
Základný problém nastal keď traja poslanci, ktorí sa dostali do parlamentu pod hlavičkou SNS, vyjadrili nespokojnosť so svojim postavením a rozhodli sa opustiť poslanecký klub národniarov.
V klube tým pádom zostalo iba 7 poslancov, čo nestačí na jeho existenciu. Zánik jedného z troch klubov vládnej koalície by jej narobil značné problémy vo fungovaní v zákonodarnom zbore. Konať bolo treba rýchlo a Robert Fico s Andrejom Dankom to vyriešili svojským spôsobom, jednoducho Smer-SD požičal jedného poslanca poslaneckému klubu SNS a vec sa navonok vyriešila.
Týždeň očami Pavla Urbana: Fico začal cúvať, má strach o preferencie
Voľba padla na Dušana Muňka. Poslanca, ktorý si vo svojom politickom živote spomína aj na obdobie Vladimíra Mečiara a v zákonodarnom zbore sa objavil po prvý raz ešte v roku 2000 za stranu Smer-SD, ktorej je aj zakladajúcim členom.
Pravdou je, že počas posledného obdobia veľa vody v parlamente nenamútil a preto si možno aj málokto všimne, že zrazu zastupuje iné politické zoskupenie. Pardon, ani on sám vlastne nevie, koho zastupuje, lebo zostáva členom strany Smer-SD, ale pôsobí v poslaneckom klube SNS.
Koho bude počúvať, Fica alebo Danka? Jemu je to asi jedno, lebo politika týchto dvoch lídrov sa vlastne v ničom nelíši a v zákonodarnom zbore ho asi aj naďalej nebudeme veľa počuť. Dôležite je, ako stláča hlasovacie „tlačidlá“.
Zakázané to nie je, ale či je aj etické?
Takáto geniálna myšlienka pravdepodobne je v súlade s rokovacím poriadkom parlamentu. Otázne však je, či je to aj etické.
Pravdepodobne väčšina povie, že nie, ale koho vo vládnej koalícii to trápi. Opozícia namieta, že sa odchodom Rudolfa Huliaka a spol. z poslaneckého klubu SNS a príchod Muňka vlastne aj mení pomer poslancov vo výboroch za jednotlivé kluby. To však určite pre nikoho nie je podstatné. Dôležite je, aby vládna koalícia mala tri poslanecké kluby, ktoré sú nevyhnutné pre niektoré rozhodnutia parlamentu, napríklad o zaradení, alebo vypustení jednotlivých bodov programu schôdze.
Tesne po voľbách Danko konštatoval, že SNS je jednotná a rovnako je jednotný aj jej poslanecký klub. Toto tvrdenie zopakoval ešte niekoľkokrát, ale opak sa ukázal byť pravdou. Jednotu najprv narušili traja odídenci a teraz aj infiltrácia poslanca inej parlamentnej strany do klubu. O nejakej jednote tak nemôže byť ani reči.
Čo ešte vymyslí Danko aby si zachoval svoj imidž schopného politika? Svoje meno sa pokúša zviditeľniť útokmi na koaličného partnera Hlas-SD, opakuje to aj v najnovších vyhláseniach, ale neustále hovorí o stabilite vládnej koalície, ktorej chce byť súčasťou za každú cenu. Keby sa mu podarilo stať sa aj predsedom parlamentu určite by jasal.
Stále však bude musieť poškuľovať po Ficovi, aby ho nenahneval, lebo ako mu poslanca požičal, tak mu ho môže veľmi ľahko aj zobrať a nedajbože, keby sa pre odchod rozhodli aj niektorí ďalší. Pravdou je, že Fico má poslancov dosť, aby vypožičal ďalších, ale to by už bolo trápne.