Týždeň čo týždeň si členovia vládnej koalície vykopávajú vlastný politický hrob. Už takmer nikto nepochybuje, že to, čo sa deje, sa rýchlo skončí. Začneme hľadať vinníka za to, že štvorkoalícia nevydržala celé volebné obdobie. Aj keď dôvera v premiéra vzrastá, je otázka, či to nie je neskoro.
K pravdepodobnému koncu prispeli všetci
Uplynulý týždeň potvrdil, že štyri koaličné strany spolu nemôžu pokračovať. Tých názorových rozdielov a osobných animozít je až priveľa, aby sa to dalo znovu pozliepať.
Isté je však, že ani jedna zo strán nechce prevziať zodpovednosť za predčasný koniec. Sú dobre poučení udalosťami z vlády Iveta Radičovej, keď SaS bola tá, ktorá priviedla na ďalšie dve volebné obdobia do čela exekutívy Roberta Fica.
Pellegrini vyzval Hegera a vládu, aby podali okamžitú demisiu. Líder strany Hlas-SD hovorí o škandále
Všetci sú si vedomí, že sa minulosť pravdepodobne zopakuje a znovu sa k moci dostane Smer-SD alebo jeho odnož Hlas-SD. Samozrejme, ani Sme rodina sa nebude veľmi ťahať za rukáv, aby vytvorila nový vládny trojlístok.
Začal to Matovič
Nebolo by fér celú vinu zvaliť iba na Borisa Kollára, aj keď sa on v poslednom období najčastejšie spomína, lebo ku koncu prispeli všetci. Predovšetkým víťaz volieb Igor Matovič, ktorý nechcel pochopiť, že nie je politikom a nevie radiť spoločenstvo rozličných záujmov, aké sa prejavili v jeho koalícii. Vyzeral skôr na majiteľa súkromnej firmy, ktorý buchnutím po stole vyrieši všetky problémy s podriadenými.
Dôležitou vlastnosťou politika má byť, že vie vyjednávať, alebo, ako to robil Fico, vydierať spojencov. Pamätáme sa, ako často SNS a HZDS a neskôr aj Most-Híd opúšťali koalíciu a hneď na to so sklopenou hlavou sa k nej hneď vrátili.
Fico mal však v rukách argumenty, ktorými ich prinútil na takýto krok. Matovič, ak ich aj mal, nevedel ich využiť.
O vyjednávaní u neho nemožno ani hovoriť. Všetci sme videli, ako sa vyjednávania skončili – ešte väčšou hádkou tesne po dosiahnutej dohode. Žiaľ, zväčša ju vyvolal práve on, keď nevedel zabrzdiť prejav svojich citov.
To ho aj vlastne stálo post premiéra, napriek tomu v tom pokračuje aj v ministerskom kresle, ktoré berie ako dobrý prostriedok na vybavovanie si osobných účtov.
SaS, Sme rodina a Za ľudí mu v to dobre asistovali
Matovič mal však výborných asistentov v systematickom rozbíjaní koalície. Všetky ďalšie vládne strany tiež prispeli k súčasnému stavu.
Richard Sulík videl, že Matovič situáciu nezvláda a začal pracovať na tom, aby sa možno stal práve on lídrom koalície. Preferencie na to aj poukazovali, keď práve verejnému čeleniu útokov premiéra prilákal ľudí, ktorí už mali dosť Matoviča.
Uvedomil si však, že sa nesmie zopakovať obdobie Radičovej vlády, a preto nepovedal – dosť bolo, odchádzam. Vie si veľmi dobre predstaviť, ako by sa všetci na neho vrhli a kto by ho chcel vo vláde, ktorú ihneď položí?
Politológ: Matovič by to mal ťažké aj bez Sulíka, stupňujúce požiadavky Kollára by nemusel ustáť
Boris Kollár zasa robil, len to, s čím do vlády šiel. Postarať sa o „svoju rodinu“. Nedbal na to, čo si myslia ostatní členovia koalície, lebo šiel tvrdo za svojim cieľom. Ak bolo treba, hlasoval aj s opozíciou, lebo vedel, že sa mu to prepečie.
Strana Za ľudí má dosť vlastných problémov, aby sa ešte zapodievala koalíciou. Vedomá si je, že ju vo vláde nikto neberie vážne, lebo v prípade nových volieb by sa do parlamentu pravdepodobne ani nedostala.
Hegerovi popularita stúpa, ale asi neskoro
Najnovší prieskum ukázal, že nový premiér Eduard Heger svojimi upokojujúcimi vystúpeniami asi oslovil občanov, ktorí majú dosť hádok na politickej scéne. Jeho dôveryhodnosť stúpa, aj keď ešte nič neurobil, aby koalíciu aj zachránil.
Stále však nemôže zabudnúť, kto ho do funkcie dosadil a teraz bude radšej mlčať akoby mal Matovičovi čeliť. Škoda len, že možno nebude mať čas potvrdiť, či je tá pravá osoba na správnom mieste.
Nechajme sa však prekvapiť. Čakajú nás ešte zaujímavé dni a týždne.