V Srebrenici na východe Bosny a Hercegoviny sa v pondelok zhromaždili tisícky ľudí, aby si pripomenuli 27. výročie jedinej uznanej európskej genocídy od holokaustu a zároveň sa zúčastnili na pohrebe 50 najnovšie identifikovaných obetí.
Masové hroby všade pod mestom
Zatiaľ čo smútiaci z Bosny i zvyšku sveta prichádzali do Srebrenice, rodiny obetí sa pripravovali na opätovné pochovanie svojich milovaných, dúfajúc, že nájdu pokoj po desaťročiach hľadania pozostatkov v masových hroboch roztrúsených po celom meste. Dosiaľ sa podarilo nájsť a pochovať pozostatky viac ako 6 600 zavraždených.
Jedenásteho júla 1995 do Srebrenice vtrhli srbskí vojaci a postupne povraždili najmenej 8 000 mužov a chlapcov. OSN označila túto masakru za genocídu, pričom Srebrenický masaker je jedinou udalosťou bosnianskej vojny oficiálne uznanou za genocídu.
Bosnianskosrbskí lídri popierajú masaker
Bosnianskosrbského vojnového politického lídra Radovana Karadžića i jeho armádneho veliteľa Ratka Mladića Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu v Haagu uznal za vinných a odsúdil za genocídu v Srebrenici.
Celkovo tribunál a súdy na Balkáne odsúdili za vraždy v Srebrenici takmer 50 bosnianskosrbských vojnových predstaviteľov na viac ako 700 rokov väzenia.
Bosnianskosrbskí lídri však, napriek tomu, naďalej zľahčujú či dokonca popierajú masaker a oslavujú Karadžića a Mladića ako hrdinov.