Učitelia idú do štrajku, premiér pripúšťa diskusiu o platoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Učitelia štrajkujú
Základná škola na Bernolákovej ulici počas štrajku učiteľov. Košice, 13. september, 2012. Foto: SITA/Ivan Fleischer

VYSOKÉ TATRY 15. októbra (WEBNOVINY) –Do 26. novembra, na kedy Rada Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku vyhlásila štrajk zamestnancov školstva, je dosť času diskutovať o návrhu vlády zvýšiť mzdy učiteľov o päť percent.

Takto reagoval na margo vyhlásenia štrajku učiteľov a zamestnancov školstva predseda vlády Robert Fico. Dodal však, že závisí od oboch strán, na akej úrovni sa tento dialóg bude viesť. „Naša snaha vyhovieť oprávneným požiadavkám učiteľov je limitovaná medzinárodnými záväzkami Slovenska konsolidovať a šetriť,“ informoval Fico.

Minister školstva odborárov rešpektuje

Minister školstva Dušan Čaplovič rešpektuje rozhodnutie školských odborárov, ktorí 26. novembra vstúpia do zatiaľ časovo neobmedzeného štrajku. Ponuka päťpercentného zvýšenia miezd pre učiteľov bola podľa ministerstva realistická a na hranici možností.

Návrh odráža možnosti štátneho rozpočtu v čase nevyhnutnej konsolidácie verejného rozpočtu. „Išlo síce o päťpercentné navýšenie platov, avšak ostatní zamestnanci štátnej správy a samosprávy budú mať v priebehu budúceho roka buď zmrazené platy alebo práve o päť percent znížené.

Táto ponuka bola v podstate prejavom úprimnej vôle nájsť také možnosti, ktoré budú akceptované obidvoma stranami,“ tlmočil stanovisko ministra jeho hovorca Michal Kaliňák.

Čaplovič
Foto: SITA/Diana Černáková

Rezort školstva je pripravený rokovať o ďalších argumentoch. „Nebránime sa akejkoľvek diskusii, ale ten návrh, ktorý už bol momentálne predstavený, bol v podstate na hranici našich finančných možností,“ zdôraznil Kaliňák.

Ministerstvo očakáva, že odborári navrhnú ďalšie rokovania. Kaliňák poznamenal, že učitelia si musia byť vedomí, že snaha o presadzovanie ich požiadaviek môže byť konfrontovaná aj s negatívnym postojom rodičov, ktorí budú mať problém so svojimi deťmi.

Po doterajších rokovaniach zástupcov zväzu, ktoré nepriniesli očakávané výsledky, Rada Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku vyhlásila štrajk zamestnancov školstva so začiatkom 26. novembra o 6:00.

Informoval o tom na tlačovej besede v Kežmarských Žľaboch predseda Rady Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek. Do štrajku by sa mohlo zapojiť približne 150-tisíc pedagogických i nepedagogických zamestnancov.

Začiatok štrajku majú odborári stanovený, presný koniec si neurčili. Ondek nevylúčil, že ak by neboli splnené požiadavky odborárov, môže štrajk trvať aj viac dní. O konci rozhodne štrajkový výbor, ktorého členmi sú členovia predsedníctva odborového zväzu.

Štrajk je už sila, myslí si politológ

Skola
Foto: flickr.com

Učitelia si podľa politológa Jána Baránka uvedomujú, že viacdňový štrajk môže pobúriť rodičov školopovinných detí a poštvať verejnosť proti ich požiadavkám.

„Učiteľ je človek, ktorý trávi polovicu času s našimi deťmi,“ povedal agentúre SITA Baránek. Kvalita ich práce podľa neho úmerne klesá s pracovným ohodnotením.

Požiadavky učiteľov preto považuje za relevantné. „Štrajk už je sila,“ tvrdí politológ. Takto sa problém učiteľov aspoň zviditeľňuje a otvára verejnú diskusiu.

Nevýhodou učiteľov podľa neho je, že vykonávajú pomerne špecifické zamestnanie, keďže sa ich profesia týka citlivej skupiny, a to detí. Aj preto sa podľa Baránka nerozhodli definitívne pre viacdňový štrajk.

Video: Pavel Ondek na tlačovej besede v Kežmarských Žľaboch

Rozhodnutie štrajkovať je reakciou odborárov na ponuku vlády na päťpercentné zvýšenie platov učiteľov.

Tí žiadajú aspoň desaťpercentné zvýšenie platov. Zvyšovanie platov požadujú odborári aj v ďalších rokoch. Požiadavka odborárov je, aby plat pedagogických zamestnancov predstavoval 1,2 až 1,6 násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve.

Odborári očakávali od vlády, že konečne začne so systémovým riešením dlhodobo kritickej situácie vo financovaní a odmeňovaní v rezorte školstva. Návrh štátneho rozpočtu na rok 2013 však podľa odborárov ani po viacerých rokovaniach nerieši potreby školstva.

Štrajk je podľa odborárov ďalším krokom, ktorým chcú upozorniť vládu, poslancov Národnej rady SR i verejnosť na neudržateľnosť súčasného stavu v školstve a trvalú krízu v odmeňovaní jeho zamestnancov.

Odborári tiež požadujú navýšenie podielu z hrubého domáceho produktu pre školstvo z rozpočtu. Aj preto zvolili za začiatok štrajku 26. november, kedy by mal parlament začať rokovať o rozpočte na budúci rok. Čas do začiatku štrajku chcú odborári využiť na ďalšie rokovania s vládou, poslancami a prezidentom. Ondek tiež nevylúčil, že v prípade splnenia ich požiadaviek štrajk nebude.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan ČaplovičMichal KaliňákPavel ondekRobert Fico