Učitelia možno vybojovali viac peňazí pre nepedagógov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Učitelia
Protestný míting pracovníkov školstva a učiteľov s cieľom upozorniť vládu SR na plnenie Programového vyhlásenia vlády SR v oblasti školstva. Bratislava, 13. september 2011. Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 2. novembra (WEBNOVINY) – Nepedagogickí zamestnanci pracujúci v školstve by si mohli v budúcnosti prilepšiť.

Hoci sa školskí odborári na dnešnom stretnutí s premiérkou Ivetou Radičovou a ministrom školstva Eugenom Jurzycom opäť nedohodli na splnení ich podmienok, stretnutie by mohlo priniesť rast miezd nepedagogických zamestnancov.

„V tomto probléme bude hľadať vláda s pánom ministrom školstva a s ministerstvom práce riešenie ešte v tomto období,“ povedal po rokovaní na úrade vlády podpredseda školského odborového zväzu Jozef Lužák.

Dodal, že mzdy nepedagogických zamestnancov sa v tabuľkách pohybujú pod minimálnou mzdou, čo je systémový neduh. „Budú sa hľadať prostriedky na to, aby sa tento neduh odstránil. Pani premiérka prisľúbila, že bude hľadať možnosti, ako navýšiť mzdy nepedagogických zamestnancov,“ dodal Lužák.

Konkrétne riešenie sa odborári dozvedia až vo štvrtok, dnes na ňom bude pracovať ministerstvo školstva spolu s úradom vlády. „Bol by to systémový krok, ale konkretizovať ho veľmi nechcem, pretože ešte dnes večer budeme v kontakte s úradom vlády, pani premiérkou a budeme na ňom pracovať ďalej. Vo štvrtok ráno by malo byť jasné, či to je reálne, tento bod, alebo nie. Budeme hovoriť najmä o technickom riešení,“ povedal minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS).

Lužák dnes nechcel povedať, či dnešné stretnutie zažehnalo štrajk učiteľov. Vo štvrtok bude o štrajku rozhodovať Rada Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku. „Je to vec rady. Ja som len jeden člen rady,“ povedal na otázku, či školskí odborári pristúpia k štrajku.

Odborári deklarovali svoje požiadavky už v polovici septembra na protestnom mítingu pred Úradom vlády SR. Chcú, aby štát investoval do školstva šesť percent HDP. Dožadujú sa tiež zvýšiť mzdové ohodnotenie zamestnancov školstva, aby bol zabezpečený rast ich reálnych platov. Systém odmeňovania zamestnancov v školstve by sa podľa nich mal zmeniť tak, aby platy pedagogických zamestnancov boli na úrovni 1,2- až 1,6-násobku priemerného platu v národnom hospodárstve a platy nepedagogických zamestnancov boli porovnateľné s podobnými kategóriami v iných rezortoch.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eugen Jurzyca