BRATISLAVA 8. januára (WEBNOVINY) – Vedenie najväčšieho odborového zväzu školstva vo štvrtok rozhodne, ako budú učitelia v novom roku postupovať.
Odborári sa vyjadria aj k návrhu menších Nových školských odborov (NŠO), ktoré chcú ostrý štrajk 13. marca počas testovania deviatakov v základných školách a písomných maturít v stredných školách.
Predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek po porade vedenia zväzu povedal, že hovorili o aktivitách na tento rok ako aj návrhu NŠO. „Stanovisko prijmeme na štvrtkovom zasadaní štrajkového výboru,“ dodal pre agentúru SITA.
Odborári na minuloročných protestných akciách žiadali ministra školstva Dušana Čaploviča o predloženie zmysluplnej vízie rozvoja školstva do 8. januára 2013. V prípade, že sa tak nestane, nevylúčili obnovenie protestov. „Nedostali sme žiadnu víziu, snažíme sa o stretnutie s ministrom, ktorý je momentálne na dovolenke,“ dodal Ondek.
Hovorca šéfa rezortu školstva Michal Kaliňák pre agentúru SITA potvrdil, že materiál o stave školstva bude spracovaný v zmysle uznesenia parlamentu, ktorý dal ministrovi čas do 31. marca.
Nové školské odbory v pondelok navrhli ostrý štrajk 13. marca. Snažia sa získať mandát na vyhlásenie jednodňového ostrého štrajku v tento deň, keď deviatakov čaká testovanie a maturantov písomné skúšky.
Podľa hovorcu ministerstva školstva Michala Kaliňáka by ostrý štrajk 13. marca paralyzoval celý školský systém, pretože by zasiahol žiakov základných aj stredných škôl.
„Termíny testovania a maturít sú jasne definované a týmto termínom je prispôsobovaný aj režim výučby na školách,“ dodal. Hovoriť o prípadnej zmene termínu je podľa neho momentálne čisto hypotetická otázka.
Obrazom: Štrajk učiteľov
K požiadavkám NŠO pripomenul, že vláda v programovom vyhlásení hovorí o nutnosti zvyšovať financie do školstva. Musí to však zohľadňovať možnosti verejných financií.
K požiadavke na zmenu pomeru v školských radách hovorca poznamenal, že by bolo kontraproduktívne, aby mali zamestnanci väčšinu v rade školy, pretože by rozhodovali o existencii alebo neexistencii svojho nadriadeného. Rada školy má totiž kompetenciu navrhovať na vymenovanie alebo odvolanie riaditeľov škôl, pričom návrh je pre zriaďovateľa záväzný.
„Rada školy však nemá žiadnu zodpovednosť, či už z titulu pracovno-právnych vzťahov alebo iných právnych vzťahov,“ dodal. Pokiaľ ide o zvyšovanie platov, pripomenul, že schválené zvýšenie sa týka nielen pedagogických zamestnancov, ale aj všetkých odborných zamestnancov. Okrem toho sa zvyšujú všetky príplatky, ktoré sa odvíjajú od platovej tarify, dodal.
Na štrajk sú pozitívne ohlasy
Návrh na ostrý štrajk učiteľov počas testovania deviatakov a písomných maturít stredoškolákov sa podľa šéfa Nových školských odborov (NŠO) Ľudovíta Sebelédiho zatiaľ stretáva s pozitívnymi ohlasmi na diskusných fórach učiteľov.
„Niektorí rodičia zareagovali negatívne, ale s tým treba počítať,“ povedal pre agentúru SITA Sebelédi. Nové školské odbory začali v pondelok získavať podporu pre vyhlásenie jednodňového ostrého štrajku 13. marca, keď deviatakov základných škôl čaká testovanie a maturantov zase písomné skúšky. Na svojej internetovej stránke priniesli podpisové hárky, kde im môžu dať učitelia mandát na vyhlásenie jednodňového štrajku. „Nechcem presviedčať nikoho, je to ponuka, učitelia ju musia zvážiť,“ dodal Sebelédi. K štrajku pristúpia, ak ich podporí minimálne 50 percent pracovníkov školstva.
Nové školské odbory chcú spolupracovať s každým, kto ich podporí. Čakajú na reakciu najväčšieho Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, ktorého vedenie rozhodne vo štvrtok ako ďalej. „Podľa nás práve takáto forma bude účinná,“ doplnil šéf NŠO, podľa ktorého počet ich členov narastá.
Štrajkom chcú dosiahnuť zvyšovanie percenta HDP do školstva o jedno percento ročne až do výšky 6 percent HDP a priame financovanie školstva. Ďalej žiadajú 25 percent do tarifných platov pre všetkých zamestnancov školstva od 1. septembra 2013 a 20 percent od 1. apríla 2014. Okrem toho chcú zmeniť pomery v radách škôl, v prospech pedagogických zamestnancov škôl.
Vyše 700 ľudí už podporilo otvorený list, ktorí poslala skupina nespokojných učiteľov ministrovi školstva Dušanovi Čaplovičovi. Žiadajú ho v ňom o pravdivé informovanie a korektné vystupovanie.
„Ako minister školstva ste povinný učiteľov a nepedagogických zamestnancov zastupovať a obhajovať, nie nás v očiach verejnosti zhadzovať a dehonestovať,“ napísali minulý týždeň učitelia ministrovi. Rezort školstva zatiaľ na list nereagoval, povedal Vladimír Crmoman zo Spojenej školy Novohradská v Bratislave, zástupca nespokojných učiteľov, ktorí v decembri pokračovali v štafetovom štrajku. Ministrov hovorca Michal Kaliňák doplnil, že minister je momentálne na dovolenke.
Nespokojných učiteľov okrem iného zaujíma výška odmien ministra školstva Dušana Čaploviča, ako aj nakladanie s financiami v rezorte. V liste ministrovi položili päť otázok k jeho posledným vyjadreniam, ktoré sa ich hlboko dotkli. Minister sa vyjadril, že učitelia mali v predchádzajúcom roku odmeny vo výške 700 eur.