LÜNEBURG 21. júla (WEBNOVINY) – Proti štvorročnému trestu väzenia pre 94-ročného „účtovníka z Auschwitzu“ Oskara Gröninga, ktorý počas druhej svetovej vojny pôsobil vo vyhladzovacom tábore Auschwitz-Birkenau a mal sa tam spolupodieľať na likvidácii okolo 300-tisíc ľudí, sa odvolal nielen jeden z vedľajších žalobcov, ale aj obhajoba. Informovali o tom v utorok nemecké médiá.
'Účtovníka' z Auschwitzu uznali vinným, pôjde za mreže
Gröning vypovedal aj ako korunný svedok
Jedným z argumentov obhajoby je mimoriadne dlhé, niekoľko rokov trvajúce vyšetrovanie zodpovednosti obžalovaného. Ďalším by podľa advokáta Hansa Holtermanna mohol byť aj fakt, že jeho mandant vypovedal ako korunný svedok proti iným esesákom a prispel k ich vyšetrovaniu. Navyše by sa podľa Gröningovho právneho zástupcu malo preskúmať, do akej miery je obžalovaný z trestnoprávneho hľadiska vinný zo spoluúčasti na vražde.
Prvé dva zo spomínaných argumentov zodpovedal fakticky už vopred pri zdôvodňovaní rozsudku predsedajúci sudca Franz Kompisch. Podľa Kompischa nemožno hovoriť o dlhotrvajúcom vyšetrovaní, ak justícia 30 rokov nepodnikne vôbec nič. Gröning si nemôže robiť nárok na uplatnenie poľahčujúcej okolnosti ani v súvislosti s jeho výpoveďami v procesmi s inými príslušníkmi SS, pretože v nich neuviedol nič, čo by zásadne prispelo k objasneniu ich trestnej činnosti.
Nájdené peniaze mal posielať do centrály SS
V Nemecku bol verdikt krajinského súdu v Lüneburgu v jednom z posledných procesov so žijúcimi predstaviteľmi bývalého nacistického režimu vnímaný ako zásadný. Niekdajší Rottenführer SS, ktorý pôsobil vo vyhladzovacom tábore Auschwitz-Birkenau v rokoch 1942-44, mal podľa prokuratúry v náplni práce triediť osobné veci odovzdávané väzňami pri vstupe do tábora. Súčasne z nich vyberal tie hodnotné, za čo si vyslúžil prezývku „účtovník z Auschwitzu“.
Gröning čelil aj obvineniu, že peniaze nájdené v osobných veciach sústreďoval a posielal do centrály jednotiek SS v Berlíne, aby z nich boli financované nemecké bojové operácie. Medzi vedľajšími žalobcami bolo aj viac ako 70 príbuzných obetí zo spomínaného tábora.
Súdne konanie s Gröningom, ktorý v úvode priznal morálnu spoluvinu, sa začalo 21. apríla. Vzhľadom na jeho zdravotné problémy bolo niekoľkokrát prerušené, respektíve odročené. Rozsudok v procese vyniesli 15. júla.