BRATISLAVA 27. mája (WEBNOVINY) – Od nového roka by už nakupujúcich v obchodných centrách nemal obťažovať cigaretový dym z otvorených kaviarní. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik predložil do pripomienkového konania novelu zákona o ochrane nefajčiarov. Ak legislatíva prejde, zapáliť si cigaretu už nebude možné v otvorených priestoroch. Majitelia reštaurácií budú musieť fajčiarske časti stavebne oddeliť. “V Európe zomrie ročne na následky pasívneho fajčenia viac ako 7300 nefajčiarov, na Slovensku je to ročne asi 500 nefajčiarov. Musíme chrániť tých, ktorí sa nevedia brániť, a to najmä deti,” vyhlásil na dnešnej tlačovej besede Uhliarik. Fajčenie v baroch a reštauráciách by najradšej zakázal úplne. Stavebne oddelené priestory považuje za kompromis voči majiteľom reštaurácii, ktorí sa obávajú straty klientely.
Ak prejde pripravovaná novela o ochrane nefajčiarov, od budúceho roka sa zvýšia aj pokuty za porušovanie tohto zákona. Namiesto súčasných 330 eur bude minimálna pokuta 5 331 eur. Inšpektori však budú môcť sankcionovať až do výšky 15-tisíc eur. Minister hovorí, že niektorí považujú navrhované sumy za privysoké. “Mesačná onkologická liečba človeka, ktorý ochorel následkom fajčenia, je niekoľkonásobne drahšia ako pokuta,”argumentuje Uhliarik. Súčasťou navrhovaných opatrení je aj obmedzenie predaja tabakových výrobkov v predajniach potravín. Od roku 2012 by malo byť možné predávať cigarety len na jednom predajnom mieste. “Mala by to byť jedna časť vyčlenená na tento predaj, alebo stojan pri pokladni,” uviedol Uhliarik. Rezort predpokladá, že znížením predajných miest bude môcť lepšie kontrolovať predaj tabaku neplnoletým deťom.
Novela má úplne zakázať i fajčenie v areáloch škôl, školských zariadení a detských ihrísk
Po novom si fajčiari nebudú môcť zapáliť na športových či kultúrnych podujatiach. “Nemalo by sa stávať, že sedíte s dieťaťom niekde na koncerte, alebo športovom podujatí pod voľným nebom a pred vami alebo za vami si niekto zapáli,” hovorí Uhliarik. Rezort hovorí o viacerých dôvodoch, ktoré ho viedli k sprísneniu podmienok. V posledných rokoch stúpol počet detí, ktorí si zapália každý deň. Kompetentné úrady dostávali mnoho podnetov, z ktorých väčšina sa týkala fajčenia v obchodných centrách. Najmä matky sa sťažovali, keď so svojimi deťmi prechádzali okolo otvorenej kaviarne, kde sa fajčilo. Dostávali i sťažnosti na fajčenie v areáloch škôl alebo školských zariadení. “Štatisticky máme na Slovensku omnoho viac nefajčiarov ako fajčiarov, nefajčí viac než 60 percent Slovákov,” poznamenal Róbert Ochaba z Úradu verejného zdravotníctva SR. Podľa neho sú obavy majiteľov reštaurácií zo straty klientov neopodstatnené. Myslí si, že v súčasnosti prichádzajú podniky o peniaze nefajčiarov, keďže tí sa tam zdržujú len krátko, práve pre zadymené priestory.