Uhlíkové clo na oceľ, cement a hliník by na Slovensku zvýšilo produkciu v týchto sektoroch v priemere o 6,3 %. Bez dodatočného sprísňovania podmienok pre domácich výrobcov by sa však slovenské emisie oxidu uhličitého zvýšili o 1,2 %.
V krajinách mimo EÚ by emisie klesli o 0,08 %. Vyplýva to zo štúdie i, ktorej výsledky inštitút vo štvrtok poskytol agentúre SITA.
Európska komisia (EK) vlani v decembri predstavila Európsky ekologický dohovor, v ktorom si do roku 2050 kladie záväzok dosiahnuť klimatickú neutralitu.
Kolektívne vyjednávanie v U. S. Steel zlyhalo, spor bude riešiť štátny mediátor
Ak však ostatné krajiny nebudú prijímať opatrenia na dosahovanie podobne ambicióznych cieľov, existuje riziko presídľovania výroby za hranice EÚ, objasňuje IEP a dodáva, že jedným z navrhovaných riešení je zavedenie dovozného cla na tovary ako oceľ, hliník či cement.
Zamestnanci Zlievarne Trnava, ktorí zostali bez výplat, môžu požiadať o dávku z garančného poistenia
Na modelovanie dopadov uhlíkového cla IEP predpokladal rast cien dovážanej ocele, cementu a hliníka o 10 %. Tento vývoj by podľa štúdie viedol k miernemu poklesu európskej ekonomiky, ale slovenská by pri miernom útlme importu stúpla.
Keďže Slovensko vyváža viac ako 80 % svojej produkcie do krajín EÚ, zvýšenie cien by podľa inštitútu nemalo negatívny vplyv na ekonomiku ani na zamestnanosť, a slovenské hospodárstvo by oproti scenáru bez zavedenia ciel mohlo byť v roku 2030 mierne väčšie, a to o 0,05 %.