Slováci, ktorí chcú vycestovať do susedných krajín, by si mali dať pozor na platné obmedzenia súvisiace s pohybom na ich území. Niektoré okolité štáty od pondelka menia podmienky vstupu. Webnoviny.sk pripravili prehľad aktuálnych opatrení platných pre občanov Slovenskej republiky v piatich susedných krajinách.
Česká republika
Česká republika zaradila od pondelku Slovensko na zoznam červených krajín. Občania SR tak majú povinnosť vyplniť vopred pred vstupom do krajiny príjazdový formulár a absolvovať PCR test alebo podstúpiť 10-dňovú karanténu.
Česko zaradilo Slovensko na zoznam červených krajín, povinný je PCR test alebo karanténa
Výnimka platí v prípade pobytu v oranžovej alebo červenej krajine za posledných 14 dní, ktorý je kratší ako 12 hodín. Tiež pre cezhraničných pracovníkov, žiakov a študentov zo susedných krajín a tranzit cez Českú republiky.
Viac o téme: Koronavírus
Vzťahuje sa aj na cesty z naliehavých, zdravotných, rodinných, pracovných alebo obchodných dôvodov nepresahujúce 12 hodín.
Maďarsko
Maďarská strana umožňuje vstup iba tým cudzincom, ktorí majú na jeho území trvalý alebo prechodný pobyt (Lakcim karta) a ich rodinným príslušníkom.
Maďarsko zavedie najprísnejšie opatrenia proti COVID-19, Orbán vyhlási celoštátny zákaz vychádzania
Občania SR môžu vstúpiť na územie Maďarska, ak počas piatich dní pred svojim príchodom absolvovali test na COVID-19 s negatívnym výsledkom a majú o tom potvrdenie.
Slováci, ktorí chcú vstúpiť na územie Maďarska a budú sa zdržiavať do 30 km od štátnej hranice, majú vstup povolený na 24 hodín. Povinná karanténa sa na osoby vracajúce sa z tohto územia nevzťahuje.
Poľsko
Občania Slovenskej republiky môžu vstúpiť na územie Poľska bez povinnosti predloženia negatívneho testu na COVID-19 alebo karantény. V súčasnosti sú otvorené všetky hraničné priechody medzi SR a Poľskom.
Ukrajina
Krajina zaradila Slovensko do červenej zóny, teda medzi štáty s vysokou mierou nákazy.
Slovensko prejde na európsky semafor. Hranice budú kontrolované a testovanie na COVID-19 spoplatnené
Podmienkou vstupu na územie Ukrajiny pre prichádzajúcich z krajín s vysokou mierou nákazy, vrátane občanov SR, je preukázanie sa negatívnym výsledkom RT-PCR testu na ochorenie COVID-19, nie starším ako 48 hodín. Alternatívou je izolácia v domácom prostredí do obdržania negatívneho výsledku RT-PCR testu na ochorenie COVID-19, ktorý absolvujú v Ukrajine.
Domáca izolácia je monitorovaná prostredníctvom mobilnej aplikácie Zostaň doma.
Osoby, ktoré vstupujú na územie Ukrajiny sa musia preukázať poistnou zmluvou alebo potvrdením o poistení liečebných nákladov spojených s observáciou a liečbou COVID-19.
Cestovanie po Európe by mala uľahčiť koronamapa, krajiny chcú prijať spoločný semaforový systém
Poistenie musí byť platné počas celého pobytu na území Ukrajiny a uzatvorené v poisťovacej spoločnosti, ktorá má zastúpenie alebo partnerskú poisťovňu na území Ukrajiny alebo prostredníctvom ukrajinskej poisťovacej spoločnosti.
Štátna pohraničná služba Ukrajiny odporúča uzatvorenie online poistenia prostredníctvom štátneho portálu.
Rakúsko
Tamojšia vláda považuje Slovenskú republiku za takzvanú bezpečnú krajinu, na ktorú sa vzťahuje vstup bez obmedzení, teda bez povinnej 10-dňovej domácej karantény a negatívneho PCR-testu.
Podmienkou však je, že prichádzajúce osoby sa zdržovali posledných desať dní výlučne v niektorom zo štátov zo zoznamu bezpečných krajín.
O zmenách a pomienkách vstupu do jednotlivých krajín sveta pravidelne informuje na svojich stránkach aj Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) či Polícia Slovenskej republiky na sociálnej sieti.