Ukrajina môže dodávať Poľsku elektrinu, chce pomôcť so znížením jeho spotreby uhlia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy, left, and Poland's Prime Minister Mateusz Morawiecki shake hands during their meeting in Kyiv, Ukraine
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský a poľský premiér Mateusz Morawiecki. Foto: AP Photo/Efrem Lukatsky

Ukrajina je pripravená dodať Poľsku elektrinu a pomôcť znížiť jeho spotrebu uhlia na výrobu elektriny vzhľadom na očakávanú energetickú krízu.

V piatok to povedal poľský premiér Mateusz Morawiecki, ktorý s lotyšským prezidentom Egilsom Levitsom a ukrajinskou hlavou štátu Volodymyrom Zelenským v Kyjeve rokoval o vojenskej a energetickej bezpečnosti v čase, keď sa región pokúša znížiť svoju závislosť na ruských energiách.

Morawiecki sa poďakoval Zelenskému za jeho „pochopenie“ a pripravenosť poskytnúť potrebnú pomoc v krátkom čase.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Dnes, pre embargo na ruské uhlie, dovážame uhlie z celého sveta. Ak ho nemáme spaľovať v poľských elektrárňach, mohli by sme podľa možnosti využiť nejakú energiu z Ukrajiny. Prezident mi povedal, že áno, čoskoro to bude možné,“ povedal predseda poľskej vlády na spoločnej tlačovej konferencii.

Lídri diskutovali aj o spôsoboch, ako urýchlene odľahčiť premávku na hraničných priechodoch, keď kamióny čakajú na prechod z oboch strán, ale najmä na vstup do Poľska.

Morawiecki tiež spomenul zisky ukrajinských síl proti ruským silám v Charkovskej oblasti a naznačil, že Európska komisia ešte Ukrajine neposkytla miliardovú finančnú pomoc, ktorú sľúbila v lete. Zelenskyj sa poďakoval obom lídrom za ich úsilie, aby EÚ uvoľnila 5 miliárd eur na dlhodobú pomoc.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Egils LevitsMateusz MorawieckiVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia