Naším hlavným záujmom je ukončenie ruskej agresie proti Ukrajine bez obmedzenia jej nezávislosti, suverenity či územnej celistvosti. Skonštatoval to v sobotu minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer po stretnutí so šéfom diplomacie Českej republiky Janom Lipavským a spolkovým ministrom pre európske a medzinárodné záležitosti Rakúskej republiky Alexandrom Schallenbergom.
Situácia na Ukrajine
Rokovanie šéfov diplomacií krajín Slavkovského formátu (S3) sa konalo v Château Béla v Belej v okrese Nové Zámky. Hlavnými témami stretnutia bola aktuálna situácia na Ukrajine a pokračovanie pomoci Kyjevu, dianie v regióne západného Balkánu, právny štát, ale tiež regionálna spolupráca v strednej Európe, migrácia či budúcnosť Európskej únie (EÚ).
Globálne výzvy podľa Káčera nedokážeme riešiť samostatne. Aj Slovensko prispieva k tomu, aká je EÚ a čo mu prinesie
„Ukrajina, ktorej budeme naďalej poskytovať všestrannú pomoc a podporu, musí zároveň dostať reálnu šancu geopoliticky sa ukotviť v štruktúrach slobodných krajín politického Západu,“ uviedol Káčer s tým, že všetko musí ísť ruka v ruke s povojnovou obnovou Ukrajiny.
Dodržiavať pravidlá rovnako
V otázke migrácie sa ministri zhodli na nevyhnutnosti spoločného hľadania efektívnych európskych riešení. Rešpektovanie základných demokratických hodnôt je podľa nich esenciou fungovania Európskej únie a všetky členské štáty musia pravidlá dodržiavať rovnako.
Minister Káčer v tejto chvíli nevidí priestor na začatie zmysluplného dialógu s Ruskom
„Dvojitý meter či úľavy pri porušeniach princípov právneho štátu sa nesmú tolerovať. Na druhej strane, ak nejaké nezhody vzniknú, je potrebné ich riešiť predovšetkým dialógom vedúcim k vzájomnému porozumeniu,“ povedal Káčer s dodatkom, že ak sa táto cesta ukáže ako neúčinná, v takom prípade musí EÚ podľa práva konať.
Ocenil vzťahy
Šéf slovenskej diplomacie súčasne ocenil dobré susedské vzťahy a spoluprácu v rámci Slavkovského formátu, ktorý prináša pridanú hodnotu obyvateľom a posilňuje regionálny hlas aj pri globálnych zahraničnopolitických témach. Preto chce zoskupenie S3 hľadať spoločné témy aj s partnermi mimo strednej Európy.