Ukrajina preukázala solídny základ pre otvorenie rokovaní o vstupe do Únie, tvrdí predsedníčka Európskeho parlamentu Metsola

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Roberta Metsola
Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsola. Foto: archívne, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Vedúci predstavitelia politických skupín Európskeho parlamentu, ktorí sa v utorok zišli na Konferencii predsedov, sa verejne zasadzovali za to, aby Európska rada potvrdila začiatok rokovaní o vstupe Ukrajiny do Európskej únie (EÚ). Európsky parlament o tom informoval prostredníctvom oficiálneho vyhlásenia na svojom webe.

Solídny základ pre otvorenie rokovania

„Ukrajina vyvíja pôsobivé úsilie (uskutočniť reformy, pozn.). A Konferencia predsedov Európskeho parlamentu potvrdila, že Ukrajina preukázala solídny základ pre otvorenie rokovaní o pristúpení,“ povedala predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsola.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Zdôraznila, že proces vstupu krajiny do Európskej únie nie je len transferom európskych zákonov a nariadení do národnej legislatívy. Ale tento proces si vyžaduje transformácie v spoločnosti krajiny.

Investícia do zjednotenia Európy

Konferencia predsedov vo svojom komuniké uviedla, že verí, že Ukrajina bude pokračovať v ambicióznom vykonávaní všetkých reforiem potrebných na dokončenie implementácie odporúčaní Európskej komisie s cieľom čo najskôr začať prístupové rokovania. Lídri politických skupín poznamenali, že budúci vstup Ukrajiny do EÚ považujú za „geostrategickú investíciu do zjednotenej a silnej Európy“.

„Ukrajina je a zostane prioritou Európskeho parlamentu. Ukrajina sa môže spoľahnúť na nepretržité úsilie a našu pripravenosť podporovať legitímne ambície a ašpirácie ukrajinského ľudu,“ uvádza sa v oficiálnom vyhlásení.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Roberta Metsola
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEP Európsky parlamentEurópska radaEurópska únia