Ukrajina sa dočká ďalšej pomoci z USA, Snemovňa reprezentantov schválila 61 miliárd dolárov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ukrajina, kongres
Aktivista s transparentom vyzýva k podporeniu pomoci pre Ukrajinu. Tú nakoniec v snemovni reprezentantov podporili a schválili balík v objeme 61 miliárd dolárov. Foto: SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.

Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu v sobotu v sérii hlasovaní schválila balík v objeme 95 miliárd dolárov, ktorý zahŕňa pomoc Ukrajine, Izraelu a ďalším partnerom. Podarilo sa to po mesiacoch nadstraníckych aj vnútrostraníckych bojov.

Balík pomoci Ukrajine v objeme 61 miliárd dolárov prešiel v snemovni s ohromnou podporou, čo je podľa agentúry AP silnou ukážkou americkej podpory pre vojnou zmietaného partnera. Niektorí kongresmani jasali a mávali modro-žltými ukrajinskými vlajkami.

Balík smeruje do Senátu

Na pomoc Izraelu a humanitárnu pomoc pre obyvateľov Pásma Gazy je v balíku vyčlenených 26 miliárd dolárov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ďalšie časti o ktorých sa hlasovalo sa týkali pomoci pre spojencov USA v indo-tichomorskom regióne a návrhu zákona o národnej bezpečnosti, ktorý zahŕňa ustanovenie vynucujúce predaj populárnej videoplatformy TikTok.

Po schválení v Snemovni reprezentantov, ktorá zriedkavo zasadla v sobotu, smeruje balík do Senátu. Tam je prijatie takmer isté a očakáva sa v nasledujúcich dňoch. Prezident Joe Biden avizoval, že balík podpíše okamžite.

Risk funkcie

Republikánsky predseda Snemovne reprezentantov Mike Johnson sa spoliehal na podporu demokratov, aby zabezpečil schválenie vojenského a humanitárneho balíka a prílev pomoci spojencom USA.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Riskuje tým svoju funkciu, keďže Republikánska strana je v otázkach zahraničnej pomoci hlboko rozdelená a ozývajú sa hlasy volajúce po jeho odstúpení.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Joe Biden