Ukrajinci a Rusi v súčasnosti bojujú o plošiny v Čiernom mori, tvrdí britské ministerstvo obrany

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Krym, loď, more
Foto: ilustračné, Getty images
Tento článok pre vás načítala AI.

Medzi ukrajinskými a ruskými námornými a leteckými silami v súčasnosti podľa britského ministerstva obrany prebieha boj o strategicky dôležité plynárenské a ropné vrtné plošiny, takzvané Bojkove veže, v Čiernom mori medzi polostrovom Krym a mestom Odesa. sa o

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Rusko Bojkove veže obsadilo počas anexie Krymu v roku 2014. Z týchto plošín sú nielen kontrolované cenné ložiská uhľovodíkov, ale rovnako ako Hadí ostrov v západnej časti Čierneho mora, sa môžu zároveň „používať ako predsunuté základne, pristávacie miesta pre vrtuľníky a ako plochy na umiestnenie raketových systémov ďalekého doletu,“ uviedlo britské obranné spravodajstvo. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

Nedávno Ozbrojené sily Ukrajiny zaútočili na ruské lietadlo nad Čiernym morom, keď sa snažilo zničiť ukrajinský vojenský čln neďaleko Bojkových veží. Počas boja bolo ruské lietadlo poškodené. Od začiatku otvorenej ruskej invázie na Ukrajinu, Kyjev zaútočil na niekoľko vrtných veží kontrolovaných Ruskom, poznamenalo britské ministerstvo obrany.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Britské ministerstvo obrany