Ukrajinci sa vraj neúspešne pokúsili preraziť ruskú obranu. Začala sa už veľká protiofenzíva?

Bachmut, vojna na Ukrajine
Ukrajinský vojak na frontovej línii pri Bachmute (29. máj 2023). Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 5. júna 18:49

Ruské ministerstvo obrany vyhlásilo, že zmarilo veľkú ukrajinskú ofenzívu. Moskva tvrdí, že Ukrajina pri tom prišla o 250 vojakov a 16 tankov.

Ofenzíva v piatich sektoroch

Kyjev tvrdenia Moskvy nekomentoval a nedali sa ani nezávisle overiť, informuje spravodajský portál BBC.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Rezort obrany v Moskve na komunikačnej platforme Telegram napísal, že ráno 4. júna Ukrajinci „spustili rozsiahlu ofenzívu v piatich sektoroch frontu smerom na juh Donecka“, pričom sa neúspešne pokúsili preraziť ruskú obranu v najzraniteľnejších častiach frontovej línie.

Sprievodné video ukazuje útoky na vojenské vozidlá zo vzduchu.

Útočné akcie Ukrajincov

Ruské tvrdenia o zmarení veľkej vojenskej ofenzívy ukrajinskej armády sú snahou o odvrátenie pozornosti od ruských strát pri Bachmute. Referuje o tom britský web The Guardian s odvolaním sa na námestníčku ministra obrany Hannu Maľarovú.

Tá potvrdila, že v niektorých oblastiach ukrajinské sily prechádzajú k „útočným akciám“, čo zvýšilo špekulácie, že sa blíži začiatok protiofenzívy ukrajinskej armády.

„Čo sa deje teraz? Pokračujeme v obrane, ktorá sa začala 24. februára 2022. Obranná operácia zahŕňa všetko, vrátane protiofenzívnych akcií. Preto v niektorých oblastiach prechádzame do útočných akcií. Predovšetkým smer Bachmut zostáva epicentrom nepriateľstva. Tam sa pohybujeme po dosť širokom fronte. Sme úspešní. Obsadzujeme dôležité výšiny. Nepriateľ je v defenzíve a chce si udržať svoju pozíciu,“ poznamenala Maľarová na Telegrame.

Plány milujú ticho

Ukrajina už mesiace plánuje protiofenzívu. Chcela však čo najviac času na výcvik vojakov a získanie vojenského vybavenia od západných spojencov.

V nedeľu Kyjev varoval pred verejnými špekuláciami o ofenzíve, pretože by mohli pomôcť nepriateľovi. „Plány milujú ticho. Nebude žiadne oznámenie o začiatku,“ uviedlo ukrajinské ministerstvo obrany vo videu na Telegrame.

Zatiaľ nie je jasné, či zmienené údajné útoky znamenajú, že sa ukrajinská protiofenzíva začala.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom