Ukrajinci vedú s Rusmi „zúrivé“ pohraničné bitky. V početnej nevýhode sa snažia útoky zadržať, konštatuje Zelenskyj

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Volodymyr Zelenskyj
Foto: archívne, SITA/Jana Birošová
Tento článok pre vás načítala AI.

Ukrajinskí vojaci sú zomknutí v intenzívnych bojoch s postupujúcou ruskou armádou v dvoch pohraničných oblastiach. Ako referuje web The Guardian, uviedol to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ukrajinský líder konštatoval, že blízko hraníc na východe a severovýchode Ukrajiny prebiehajú „zúrivé bitky“, pričom ukrajinskí vojaci sa v početnej nevýhode snažia zadržať veľkú ruskú pozemnú ofenzívu.

Prudké boje

Obranné boje prebiehajú na veľkej časti nášho pohraničia. Sú to prudké boje,“ povedal Zelenskyj.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl v nedeľu neskoro večer informoval, že ruské sily podnikli za ostatných 24 hodín najmenej 22 útokov vo dvoch častiach Charkovskej oblasti a mali „taktický úspech“. Vyhlásenie nebolo bližšie špecifikované.

Rusi využívajú slabiny Kyjeva

Ruské sily sa snažia využiť slabiny Kyjeva predtým, ako Ukrajincom v najbližších týždňoch a mesiacoch dorazí na bojisko veľká dávka novej vojenskej pomoci od amerických a európskych partnerov, tvrdia analytici.

Toto obdobie predstavuje pre Moskvu príležitosť, kým pre Ukrajinu je to jedna z najnáročnejších fáz doterajšieho priebehu vojny.

Ruská invázia do Charkovskej oblasti môže byť pokusom o vytvorenie „nárazníkovej zóny“ na ochranu Belgorodskej oblasti, ruského pohraničného regiónu, ktorý sa často stáva terčom ukrajinských útokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Volodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie Generálny štáb ukrajinských ozbrojených sílThe Guardian