Ukrajinská armáda prelomila tretiu líniu ruskej obrany na záporožskom fronte, udržanie pozícií je však neisté

ukrajinskí vojaci, Záporožie, Záporožská oblasť
Ukrajinskí vojaci v Záporožskej oblasti. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Obrnené bojové vozidlá ukrajinskej armády na záporožskom fronte postúpili južne od protitankových priekop, čím prelomili tri línie ruskej obrany a podnikli obmedzené bojové aktivity južne od obce Verbove.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Uviedol to americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) na základe analýz geolokalizovaných záberov zverejnených v stredu. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Udržanie pozícií nie je jasné

ISW dodal, že nie je jasné, či si ukrajinské sily pozície južne od dediny Verbove udržali. Avšak ide o prvý spozorovaný prípad pôsobenia ukrajinských obrnených vozidiel za treťou líniou ruskej obrany.

Prítomnosť ukrajinských obrnených vozidiel za poslednou líniou terajšej ruskej obrany naznačuje, že Ukrajinci dosiahli dostatočný prielom prvých dvoch línií,“ konštatoval ISW.

Dôležitý znak pokroku

Ukrajinské sily pravdepodobne potlačili ruské delostrelectvo a ostatné protitankové systémy v oblasti dostatočne na to, aby poslali svoje vozidlá vpred, poznamenali experti.

Schopnosť Ukrajincov dostať obrnené vozidlá k najsilnejšej ruskej obrane a za ňu … je dôležitým znakom pokroku v ukrajinskej protiofenzíve,“ uzavrel ISW.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ISW Inštitút pre štúdium vojny