Ukrajinský premiér Hončaruk podal pre nahrávku o prezidentovi demisiu, Zelenskyj ju odmietol

Oleksij Hončaruk
Ukrajinský premiér Oleksij Hončaruk. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 17. januára, 21:22

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok večer odmietol rezignáciu, ktorú mu predložil premiér Oleksij Hončaruk. Premiér sa pre rezignáciu rozhodol po tom, ako sa na verejnosti objavili nahrávky, na ktorých kritizuje prezidenta a hovorí o tom, že Zelenskyj podľa neho nevie vôbec nič o ekonomike a niekto by mu mal vysvetliť, ako funguje ukrajinská mena.

Zelenskyj na to večer reagoval s tým, že ide síce o „nešťastnú situáciu“, no chce dať ešte Hončarukovi šancu, a preto ho požiadal, aby zostal vo funkcii.

Chce rozohnať všetky pochybnosti

Podľa Volodymyra Fesenka, analytika z ukrajinského think-tanku Penta, je Zelenského rozhodnutie logické a z jeho pohľadu správne. Prijatím Hončarukovej rezignácie by sa totiž vytvorilo zdanie rozporov medzi predstaviteľmi vlády a prezidentom. Agentúra The Associated Press (AP) pripomína, že práve o to sa dlhodobo snaží ukrajinská proruská opozícia.

„Ujal som sa tejto funkcie, aby som realizoval prezidentov program. Je pre mňa príkladom transparentnosti a slušnosti,“ napísal Hončaruk. Svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že chce „rozohnať všetky pochybnosti“ o jeho rešpekte a dôvere k prezidentovi.

Inkriminovaná nahrávka, na ktorej sa zdá, že Hončaruk kritizuje Zelenského vedomosti o ekonomike, sa dostala na verejnosť začiatkom týždňa. Hončaruk trvá na tom, že nie je pravdivá.

Na odstúpenie nevidia dôvod

Vyjadril sa o nej, že je kompiláciou „fragmentov z nahratých vládnych stretnutí“, a z jej zverejnenia obvinil bližšie neidentifikované „vplyvné skupiny“.

Vo štvrtok poslanci z opozičnej strany Opozičná platforma – Za život požadovali Hončarukovu rezignáciu, pričom tvrdili, že on a jeho kabinet diskreditujú ukrajinského prezidenta a zhoršujú hospodársku krízu v krajine.

Členovia vládnucej strany Sluha ľudu trvali na tom, že na jeho odstúpenie neexistuje dôvod.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Oleksij HončarukVolodymyr Zelenskyj